Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Achizitie autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Achizitie autoturism

am o intrebare
sunt in situatia in care doresc sa achizitionez un autoturism (dacia papuc) an provenienta dupa 2002 - pentru activitati agricole(transport)
vanzatorii autoturismelor(autoutilitarelor) de acest tip imi ofera la perfectarea unei tranzactii: certificat fiscal de radiere de la fisc + certificat de inmatriculare pe numele unui proprietar + carte de identitate vehicul. Taxa de inmatriculare pentru un astfel de auto este de la 1000 de euro +
Pot circula pe drumurile publice cu un astfel de vehicul, in baza unui certif de inmatriculare + certificat fiscal de radiere de la fisc pe numele proprietarului din acte?
care sunt riscurile unei astfel de achizitii?

imi cer scuze daca nu am fost prea clar in exprimare
Riscurile sunt:
- daca pe talon este trecut cineva la "instrainat catre" ... amenda si confiscrea talonului
- daca pe talon nu este trecut cineva la "instrainat catre" ... atunci puteti circula pana adevarul va iesi intr-un fel sau altul la iveala ...moment in care : amenda si confiscrea talonului
Concret care este situatia deoarece initial precizati doresc sa achizitionez un autoturism (dacia papuc,ulterior reveniti cu precizarea vanzatorii autoturismelor(autoutilitarelor)
In caz de control in trafic nu se solicita certificatul fiscal