Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... convocare cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

convocare cercetare disciplinara

convocarea , avand ca obiect cercetarea disciplinara de catre cine trebuie semnata? decatre membri comisiei sau administratorul o poate semna singur ?
Convocarea trrebuie semnata de persoana imputernicita de agajator sa realizeze cercetarea sau de catre angajator , prin reprezentantul sau legal.
in mod normal ar trebui sa se constituie prin decizie a administratorului acea comisie de cercetare, care va face demersurile necesare
CCMUN 2007-2010
Art. 75. - (1) Sub sancţiunea nulităţii absolute, nici o sancţiune nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare şi propunerea sancţiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fără drept de vot, în calitate de observator, şi un reprezentant al organizaţiei sindicale al cărei membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia îl va convoca în scris pe salariatul cercetat, cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte. Convocarea va indica cel puţin motivul, data, ora şi locul întrevederii.
Fara discutie, convocarea pentru cercetarea disciplinara va fi semnata de catre Presedintele Comisiei de Cercetare Disciplinara Prealabila, numita prin decizie de catre reprezentantul legal al angajatorului.
Puteti sa-mi spuneti daca se impune un numar minim de membrii ai comisiei? Presedintele si 2 membrii sunt suficienti?

Multumesc