Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... convocare cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

convocare cercetare disciplinara

convocarea , avand ca obiect cercetarea disciplinara de catre cine trebuie semnata? decatre membri comisiei sau administratorul o poate semna singur ?
Nu se precizeaza nicaieri un anume numar de membri in comisie. Eu am fost si singur in comisie ca nu mai avea cine.
Numarul membrilor comisie nu este precizat expres in lege, este lasat la latitudinea angajatorului. Legea doar obliga angajatorul ca din comisie sa faca parte, cu rol de observator, fara drept de vot, si un reprezentant al salariatilor sau al sindicatului. (art. 75 (2) CCMUN). Dar, ca regula, nr de membri trebuie sa fie impar.

De asemenea, legea nu prevede (adica nici nu aproba nici nu interzice) schimbarea unui membru al comisiei in cursul procedurii de cercetare disciplinara. Dar avand in vedere ca angajatorul constituie acea comisie, inseamna ca are si competenta de a modifica componenta ei.
MarcelaS a scris:

Puteti sa-mi spuneti daca se impune un numar minim de membrii ai comisiei? Presedintele si 2 membrii sunt suficienti?

Multumesc

Nu exista niciun text de lege care sa precizeze numarul minim al unei comisii de disciplina.
In practica, se foloseste un numar impar de membri ai comisiei de disciplina.