Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In urma unui accident petrecut in 2011 (vinovatul sunt ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In urma unui accident petrecut in 2011 (vinovatul sunt eu) am primit acasa urmatoarele:

1. Clasarea cauzei avand ca obiectiv savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa prev. de art. 184 al. 1,3 cod penal anterior.

2.In baza art. 275 al.3 cpp,cheltuielile judiciare raman in sarcina statului.

Ce inseamna ,ce patesc in situatia asta ?

Multumesc.
Cate zile de ingrijiri medicale a avut victima? E posibil sa se fi clasat pentru ca fapta savarsita de dvs. nu mai reprezinta infractiune ci contraventie, astfel nu veti mai fi tras la raspundere penala.
40 - 45 zile de zile de ingrijire medicale,leziunile suferite nu i-au pus viata in primejdie si nu sunt de natura sa produca infirmitate asta scrie in raportul de expertiza medico-legala.
adrian000, utilizator
da, fapta savarsita de dvs. nu maieste infractiune, este contraventie.
Multumesc mult pentru raspunsuri.

o zi buna.

In urma unui accident petrecut in 2013 (vinovatul sunt eu) am primit acasa urmatoarele:

1. Clasarea cauzei avand ca obiectiv savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa prev. de art. 196 C.pen.din 2009

2.In baza art. 275 al.3 cpp,cheltuielile judiciare raman in sarcina statului.

Ce inseamna ,ce patesc in situatia asta ?

Din cate stiu eu victima a iesit din spital pe semnatura pana sa i se faca toate investigatiile deoarece nu avea CN,de aceea nici nu a depus plangere.

Multumesc.
ionut200587, utilizator