avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act notarial eronat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act notarial eronat

buna ziua,
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar,in care s-a strecurat o greseala descoperita mai tarziu:
-diferenta de plata trebuia achitata la terminarea intabularii, cand se incheia contractul de vanzare-cumparare.( asa a fost intelegerea in fata notarului)
-notarul nu a mai mentionat aceasta, numai data limita a platii
Vanzatorul refuza sa ne mai vanda terenul, mentionand ca nu am respectat termenul limita de plata.
Formele de intabulare s-au definitivat doar dupa un an de zile, intabulare facuta de vanzator.
L-am dat in judecata. Notarul mi-a recunoscut pe urma ,ca stia de intelegerea adevarata, dar spune ca el nu mai poate face nici o rectificare la act.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac.
Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: crin_cry , utilizator 13:11, 25 Martie 2014
crin_cry a scris:

buna ziua,
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar,in care s-a strecurat o greseala descoperita mai tarziu:
-diferenta de plata trebuia achitata la terminarea intabularii, cand se incheia contractul de vanzare-cumparare.( asa a fost intelegerea in fata notarului)
-notarul nu a mai mentionat aceasta, numai data limita a platii
Vanzatorul refuza sa ne mai vanda terenul, mentionand ca nu am respectat termenul limita de plata.
Formele de intabulare s-au definitivat doar dupa un an de zile, intabulare facuta de vanzator.
L-am dat in judecata. Notarul mi-a recunoscut pe urma ,ca stia de intelegerea adevarata, dar spune ca el nu mai poate face nici o rectificare la act.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac.
Va multumesc mult


mentionez ca pe vanzator l-am dat in judecata.
Pentru ce l-ati dat in judecata, ce ati cerut?
prestatie tabulara
Clauzele contractuale trebuie respectate, cu atat mai mult cu cat erau trecute si termene- data limita a platii.
Daca nu s-au prevazut problemele de intabulare, dumneavoastra trebui sa va prezentati la notar la data prevazuta in antecontract pentru achitarea sumei. Atunci se constata lipsa finalizarii actelor de intabulare si indreptarea acelei erori, sau intrerupera actului.
Un teren nu se poate instraina daca nu este intabulat.
noi am fost de cateva ori la notar si i-am spus ca a trecut termenul limita, iar ea a zis ca nu e nici o problema pt ca intabularea nu este terminata.
Ce pot sa fac acum?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzatorii nu intabuleaza constructia finalizata. ce e de facut? tibica tibica In 2008 am facut un antecontract de vanzare-cumparare pentru un apartament aflat in constructie cu data incheierii contractului la momentul finalizarii ... (vezi toată discuția)
Anularea unui antecontract anadoina anadoina Buna ziua, In anul 2007 tatal meu a Incheiat un antecontract de vanzare cumparare la notar cu o firma pentru 1 ha teren extravilan.termenii incheierii ... (vezi toată discuția)
Pamant cumparat, acte neperfectate din cauza vanzatorului silvia77 silvia77 Buna ziua. Am cumparat pamant, l-am achitat integral in prezenta notarului dar actele nu s-au putut perfecta pentru ca vanzatorul nu a facut cadastru si ... (vezi toată discuția)