Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act notarial eronat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act notarial eronat

buna ziua,
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar,in care s-a strecurat o greseala descoperita mai tarziu:
-diferenta de plata trebuia achitata la terminarea intabularii, cand se incheia contractul de vanzare-cumparare.( asa a fost intelegerea in fata notarului)
-notarul nu a mai mentionat aceasta, numai data limita a platii
Vanzatorul refuza sa ne mai vanda terenul, mentionand ca nu am respectat termenul limita de plata.
Formele de intabulare s-au definitivat doar dupa un an de zile, intabulare facuta de vanzator.
L-am dat in judecata. Notarul mi-a recunoscut pe urma ,ca stia de intelegerea adevarata, dar spune ca el nu mai poate face nici o rectificare la act.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac.
Va multumesc mult
crin_cry a scris:

buna ziua,
Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare la notar,in care s-a strecurat o greseala descoperita mai tarziu:
-diferenta de plata trebuia achitata la terminarea intabularii, cand se incheia contractul de vanzare-cumparare.( asa a fost intelegerea in fata notarului)
-notarul nu a mai mentionat aceasta, numai data limita a platii
Vanzatorul refuza sa ne mai vanda terenul, mentionand ca nu am respectat termenul limita de plata.
Formele de intabulare s-au definitivat doar dupa un an de zile, intabulare facuta de vanzator.
L-am dat in judecata. Notarul mi-a recunoscut pe urma ,ca stia de intelegerea adevarata, dar spune ca el nu mai poate face nici o rectificare la act.
Sfatuiti-ma va rog ce sa fac.
Va multumesc mult

mentionez ca pe vanzator l-am dat in judecata.
Pentru ce l-ati dat in judecata, ce ati cerut?
prestatie tabulara
Clauzele contractuale trebuie respectate, cu atat mai mult cu cat erau trecute si termene- data limita a platii.
Daca nu s-au prevazut problemele de intabulare, dumneavoastra trebui sa va prezentati la notar la data prevazuta in antecontract pentru achitarea sumei. Atunci se constata lipsa finalizarii actelor de intabulare si indreptarea acelei erori, sau intrerupera actului.
Un teren nu se poate instraina daca nu este intabulat.
noi am fost de cateva ori la notar si i-am spus ca a trecut termenul limita, iar ea a zis ca nu e nici o problema pt ca intabularea nu este terminata.
Ce pot sa fac acum?