Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptie

Buna ziua.Am o nelamurire: as vrea sa stiu ce se intelege prin :i) persoane alături de care copilul s-a bucurat de viaţă de familie - tutorele, asistentul maternal profesionist, persoana/familia de plasament sau, după caz, alte persoane care au convieţuit/convieţuiesc cu copilul, dacă aceştia s-au implicat direct şi nemijlocit în îngrijirea şi educarea lui, iar copilul a dezvoltat relaţii de ataşament faţă de ei; din Norma metodologica de aplicare a legii 273/2004

Mentionez ca mama mea este asistent maternal si are un baietel in plasament.Eu si sotul meu locuim cu parintii(avem acelasi domiciliu- suntem familie adoptatoare) si am fost implicati in cresterea lui.Am putea sa avem prioritate la adoptia lui,avand in vedere cele mentionate mai sus?
Din cele relatate de dvs. rezulta ca face parte din aceasta categorie preferabila stabilita de lege.
Noi am vrut sa-i intrebam pe cei de la directie despre aceasta posibilitate dar ni s-a spus ca
ca nu avem nicio prioritate,si ca eludam procedura adoptiei.