Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

acum 16 ani in urma decesului unchiului sotului meu ,matusa a primit in urma succesiunii 5/8 din terenul intravilan si din casa. Sotul meu are testament facut pe toate bunurile mobile si imobile ale matusii.Ceilalti mostenitori care au 3/8 din bunuri vor sa imartim mostenirea in jumatate chiar daca matusa nu a murit .
Sotul meu are procura notariala sa o reprezinte pe matusa in toate actiunile, matusa fiind fara carte.( sa nu zic analfabeta).
putem sa iesim din indiviziune fara sa trecem pe la judecatorie ?

Daca partile se inteleg pot merge la notariat . Cel ce va primi casa va da sulta celorlalti . Daca nu va intelegeti , mergeti la instanta cu cerere de iesire din indiviziune. Mostenirea se va imparti conform cotelor din certificat . Dupa succesiune dar si inainte matusa va poate vinde cota sa ,
pe teren sunt 2 case dispuse in paralel , de aceea ceilalti mostenitori vor sa impartim in jumatate .
terenul are 25 ml latime