Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de vanzare/isedere de cate 1/3 proprietar. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de vanzare/isedere de cate 1/3 proprietar. Actiune in judecata celelalte parti. rog sfat.

Buna ziua,

Tatalui meu i sa incredintat o proprietate (garsoniera) in 2001 avandu-ma pe mine in intretinere. Dupa aceasta eu am locuit acolo timp de mai multi ani, si acum inca detin mutatia acolo.
In 2003 a decedat ramanand o sotie (a treia) si 3 copii (22 ani, 12 ani, 2 ani), fiecare din noi cu alta mama.
Am deschis succesiunea si la aceasta nu s-a prezentat sotia tatalui meu urmand a fi exclusa din dreptul de mostenire.
Succesiunea s-a desfasurat ramanand 3 proprietari (cei 3 copii) a cate 1/3 din garsoniera.
In 2004 am luatlegatura cu sora mijlocie unde i-am propus sa-i cumpar partea ei de mostenire, ea fiind minora tatal ei a fost de acord dar a vrut sa facem chitanta legalizata. Eu nu am fost de acord cu acest lucru iar acum ea a facut 18 ani.
Am fost instiintat sa-i trimit banii pe partea ei sa efectuam contractul de vanzare-cumparare, bani pe care eu nu ii detin deci am renuntat la a mai cumpara acea parte.

Problema este urmatoarea. Mi s-a adus la cunostinta ca ma va actiona in judecata pentru a isi vinde partea partea. Dupa cum am inteles poate face acest lucru daca sunt date in judecata celelalte 2 parti. Cel de-al treilea copil are 8 ani acum, minor si nu este in drepturi de decizii.

Se poate actiona in judecata pentru a pune garsoniera in vanzare catre stat si a cere drepturile banesti?

A doua problema a fost o amenintare cum ca eu as fi profitat de pe urma mostenirii si am locuit acolo fara dreptul celorlalte 2 parti si ca va face o actiune asupra mea de evacuare din garsoniera. Ceea ce ma intriga este ca sunt 1/3 parte din mostenior si nu vad de ce nu as avea acest drept plus ca eu dintotdeauna am locuit acolo.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce este de facut si ce urmari ar avea aceasta actiune in judecata asupra mea?

Cu stima,
Cezar M.
Situatia d-voastra este foarte complicata, mai precis incalcita.
Pentru a nu va indruma gresit, va rog sa apelati la un avocat, caruia sa-i aratati toate actele pe care le detineti(certificat de mostenitor, actul de proprietate al defunctului d-voastra tata, etc.).
Va sugerez acest lucru pentru a va putea rezolva problema intr-un mod cat mai judicios posibil.

Succes!
Sora dvs. poate introduce o actiune prin care poate solicita partajarea imobilului, solicitand o sulta pentru partea care-i revine, chiar daca fratele dvs. este minor, pentru ca acesta va fi reprezentat de un curator. Cat priveste faptul ca dvs ati locuit in garsoniera era normal, mai mult si ceilalti frati puteau locui acolo daca doreau, avand aceleasi drepturi ca si dvs. Parerea mea este ca mai bine discutati cu sora dvs si vindeti imobilul impreuna, intrucat la sfarsitul unei actiuni in justitie tot acolo se va ajunge, ba mai mult s-ar putea chiar sa vindeti garsoniera la un pret mai mic, in acest sens avand toti trei de suferit.
Dar daca eu nu sunt de acord sa vand partea, neavand alta locuinta in proprietate, nu am nici unde sa ma duc sa locuiesc, nu as putea ramane acolo pe dreptul meu?

Cu stima.
Dv. aveti drept doar pe 1/3 din garsoniera.Daca sora dv. impreuna cu fratele dv.reprezentat de un curator,obtin in Instanta dreptul de a vinde, atunci dv. o sa primiti 1/3 din suma.Nu are sanse sa va evacueze din garsoniera,atata timp cat ,sora nu a locuit niciodata acolo!!!Bineinteles o sa incerce ,atunci aveti nevoie de un avocat!!!
Am inteles, va multumesc pentru sfaturi.

O ultima intrebare, daca sotia tatalui meu ar mai avea dreptul/sansa sa intre in mostenire ? succesiunea fiind incheiata din 2003. Si daca da atunci care ar fi partea ei?
Mentionez ca ea a fost casatorita 6-7 ani, iar garosniera nu a fost luata impreuna cu aceasta, ci fiind data tatalui meu cu 7 ani inainte pentru ca ma avea pe mine in incredintare.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Cezar M.
webpsiho, utilizator