Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activitati pe asociatie fara personalitate juridica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activitati pe asociatie fara personalitate juridica

Buna ziua,

M-ar interesa exact ce activitati poate desfasura o asociatie fara personalitate juridica. Stiu ca nu poate desfasura activitati economice dar poate primi sponsorizari? Si poate organiza activitati caritabile (concerte, expozitii, etc) sau strange fonduri in regim door-to-door, neputand taia chitante? Este posibila realizarea unui parteneriat intre o asociatie fara personalitate juridica si alte organizatii non-profit cu personalitate juridica in vederea desfasurarii de proiecte?
george-neagu, moderator
Puteti sa desfasurati activitati economice si pentru ele veti plati impozit pe venit, pe o asociere fara personalitate juridica. Pentru asta se si constituie.
Genul acela de activitati (strangere de fonduri din evenimente, sponsorizari) se fac numai pe ong.
Multumesc pentru raspuns.
@george-neagu: o asociatie fara personalitate juridica este ONG (organizatie neguvernamentala)

Mihai Lisetchi
Editat
george-neagu, moderator
Ba nu. Ong-ul e asociatie cu personalitate juridica. Pentru asociatii fara personalitate juridica puteti citi si ART. 86 Reguli privind asocierile fara personalitate juridica din codul fiscal.
In cazul de fata, clarificarea se face in legea-cadru, nu in reglementari fiscale. Astfel, OG 26/2000, ART. 5, prevede la par. (2):
" În temeiul dreptului constitutional la asociere, persoanele fizice se pot asocia f?r? a constitui o persoan? juridic? atunci când realizarea scopului propus permite aceasta."
Asocierea respectivelor persoane fizice se numeste (tot) asociatie si functioneaza fara personalitate juridica (raspunderea juridica pt. actele comise in numele organizatiei fiind personala).

De mentionat si faptul ca nici art. 40 din constitutie nu conditioneaza dreptul de asociere de existenta personalitatii juridice:
ARTICOLUL 40
Dreptul de asociere
(1) Cetăţenii se pot asocia liber în partide politice, în sindicate, în patronate şi în alte forme de asociere.

Este de notorietate publica faptul ca nicio norma legala (nici macar una fiscala) nu poate contrazice sau limita un drept constitutional (si nici legea-cadru in domeniu).

Mihai Lisetchi
Editat
george-neagu, moderator