Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Buna ziua

Imi puteti spune daca demisia la initiativa angajatului este considerat un motiv imputabil?

Multumesc!
Scrie astfel: "Perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile lucratoare (conf.art.81(4) din Legea nr.53/ 2003, modificata si completata cu Legea nr.40/2011)" ce pot intelege de aici ?
La art.81 alin.5 C.mun. se prevde ca : Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
Se poate scurta cumva perioada de preaviz?
La alin.7 al art.81 C.mun., se prevede posibilitatea ca angajatorul sa renunte total sau partial la termenul de preaviz.
Pe perioada preavizului esti platit?