avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbarea vinovatiei in accident rutier de catre ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbarea vinovatiei in accident rutier de catre politist

Va rog sa ma ajutati sa incerc si eu sa stopez acesti politisti corupti.
Ma aflam pe o sosea in localitate cu 2 benzi separate de dubla linie continua si ma inscrisesem sa parchez in loc de parcare cu spatele.
O masina a venit din sens opus pe contrasens a trecut cele 2 linii duble dorind sa parcheze tot acolo.
Ulterior a spus ca nu a vazut ca bag eu cu spatele.
Ne-am lovit eu in coltul stanga al barei de protectie si el in usa si aripa fata stanga.
Masina lui avea numere de Spania si ei erau cu magazine de produse traditionale in Halele comerciale din Ploiesti , unde s-a si petrecut evenimentul.
Au incercat sa ofere 200 de lei , eu am intrebat cat ar costa o bara originala cu vopsit cu tot si am aflat ca era in jur de 1200 - 1300 de lei.
Au incercat cu 1000 de lei si apoi au sunat un prieten.
A venit a facut constatarile si dupa a decretat.
Sunteti vinovat pentru ca nu v-ati asigurat la mersul cu spatele mi-a spus mie.
Am incercat sa explic faptul ca ela venit din fata si a virat brusc fara sa se uite ca eu ma indreptam cu spatele acolo.
Raspunsul plin de grandomanie specific unor millitieni : asta e cu totul alta problema. Noi vorbim despre accident aici.
Pai mai omule : daca nu calca liniile duble continue mai era accident ?
Va rog sa ma sfatuiti sa pun si eu umarul disparitiei acestor militieni din viata noastra.
Trebuie sa precizez ca am rugat sa specifice in procesul verbal ca nu sunt de acord cu el si nici nu sunt de acord cu reparatia autoturismului implicat cu asigurarea mea.
Nu am vrut sa semnez nicaieri procesul verbal dar mi-a spus ca trebuie sa semnez in josul paginii ca altfrel nu mi-l poate da si mi-a recomandat sa platesc amenda ca apoi nu o mai pot plati pe jumatate.
Sufletist ''domnul politist ''
Daca stiti va rog sa imi spuneti si unde sa fac reclamatie dansului personal.
Multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 23 Martie 2014
marius_brn, utilizator
Cel mai recent răspuns: marius_brn , utilizator 17:13, 25 Martie 2014
Plangere la parchet, descrieti faptele asa cum s-au petrecut. Daca ati fost inspirat sa fi facut si niste poze sunteti tare, sau macar niste martori sa fi avut.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc. Am poze cu numarul masinii pe banda lor initiala pentru ca vroiau sa nu mergem la politie si sincer mi-a fost frica sa nu plece.
Maine ma intalnesc cu avocatul si intocmim plangerea.
Promit sa revin cu rezultatul.
Bafta (va tinem pumnii)!!
Dupa parerea mea, politistul putea putea da in cel ai rau caz, culpa comuna, dar in nicun caz sa va scoata doar pe dvs vinovat.
Spun culpa comuna, pt ca dvs. ati intrat in el, nu el in dvs si din cate am inteles din ce ati spus, el a cam ajuns inaintea dvs la locul de parcare.

Cred ca dvs. ar trebui mai degraba sa sustineti ca l-ati vazut, dar nu ati mai avut timp sa franati.
Ultima modificare: Luni, 24 Martie 2014
ardei2011, utilizator

Alte discuții în legătură

Contestare amenda auto zavastin zavastin Buna ziua, Am fost amendat de Politie pentru ca mi-am pastrat banda! Intr-o intersectie eram incadrat pentru a face stanga (de pe banda de stanga), iar ... (vezi toată discuția)
Accident auto este este Buna ziua, am fost implicat intr-un accident rutier din care au rezultat pagube materiale minore. Accidentul s-a produs cand eu eram in coloana pe banda a ... (vezi toată discuția)
Accident auto, nu vreau sa inmanez rca-ul kartush1977 kartush1977 Salutare catre toti membri forumului..pe aceasta cale cer ajutorul celor avizati in urmatoarea problema: am fost implicat intr-un accident de circulatie mai ... (vezi toată discuția)