Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA si castig bani din transport marfuri
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA si castig bani din transport marfuri

Am infiinta recent un PFA pentru transport marfuri . Am incheiat un contract de comodat auto intre persoana fizica si PFA pe o autoutilitara(volkswagen T4 doka) care va fi folosita pentru realizarea de venit al PFA-ului. Pentru a-mi deduce cheltuielile cu consumabilele masini si alte cheltuieli , trebuie sa trec masina pe lista de inventar a PFA-ului ?
Buna ziua,

In cadrul registrului inventar al PFA-ului ( lista de inventar) vor fi trecute obiectele de inventar si mijloacele fixe achizitionate de catre PFA. ( alte masini, utilaje, mobila, electronice.s.a).

Masina pe care o detineti in comodat nu se trece in registrul inventar. Cheltuielile generate de aceasta se vor inregistra in Registrul Jurnal de Incasari si Plati si vor fi deductibile 100% deoarece va ajuta in obtinerea de venituri impozabile.

O zi frumoasa,

george-neagu, moderator