Forum Discuţii juridice Achiziţii publice caiet de sarcini inchiriere spatii
Discuție deschisă în Achiziţii publice

caiet de sarcini inchiriere spatii

In caietul de sarcini privind inchirierea prin licitatie publica cu strigare a unor spatii de 1 m.p. se solicita anul fabricatiei aparatelor ce urmeaza a fi instalate. In ce masura se poate contesta aceasta cerinta?
In actul normativ in temeiul caruia se deruleaza licitatia, trebuie sa fie precizate si caile de atac.
In mod normal, ele ar trebui sa fie precizate si in caietul de sarcini.
Se poate depune contestatie in 24 de ore de la desfasurarea licitatiei. Mi de pare aberant sa impui/conditionezi unui potential client ca el sa fi achizitionat intr-un anumit an un numar de ..utilaje. . Pe de alta parte, ar fi normal sa se puna accent pe calitatea produsului finit si nu pe un anumit an de fabricatie, acesta nefiind relevant intrucat piesele necesita inlocuire periodica punctul forte fiind materia prima utilizata si nu agregatul in sine.
Atentie ! Termenul precizat de dvs. este utilizat de catre cei ce au participat la licitatie si contestatia se depune asupra rezultatului licitatiei. Daca nu aveti precizat un alt termen in lege sau caietul de sarcini, inseamna ca, contestatia asupra caietului de sarcini o puteti depune oricand pana la deschidere(de preferat cat mai repede).
Se cer multe prostii prin caietele de sarcini, daca le contestati, fundamentati si temeinic contestatia.
vlad nicolae, moderator
Ok!