Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de risc maternal, indemnizatia de crestere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de risc maternal, indemnizatia de crestere copil

sunt insarcinata in 14 saptamani vreau sa intru in concediu de risc maternal ca nu ma simt foarte bn... am la locul de munca 7 luni de la angajare exista posibilitatea sa nu mai iau indemnizatia de crestere copil daca sunt in concediu de risc maternal??
Perioadele de concedii medicale de toate felurile (inclusiv concediul de risc maternal si cel de maternitate) sunt perioade asimilate celor de obtinere de venituri din salarii si sunt eligibile pentru a beneficia de indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).
multumesc pentru raspuns.... deci o sa primesc indemnizatia de crestere copil si daca nu am avut 12 luni de zile muncite zi de zi la locul de munca..... deci pot sa intru in concediu de risc . va multumesc
Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si de indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
multumesc foarte frumos. o sera placuta