Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetarea indemnizatiei crestere copil si incetarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetarea indemnizatiei crestere copil si incetarea somajului

Buna ziua!

Mai am o luna pana implineste copilul meu doi ani, insa am gasit un loc de munca am fost in probe si de pe 1 incep serviciul.
Inainte de a primi indemnizatia de crestere copil am fost in somaj, respectiv in concediu medical, iar din somaj mai am o saptamana pana implinesc cele 6 luni prevazute de lege.
Ce acte trebuie sa duc la AJOFM si ce acte la DAC?
Ultima luna din indemnizatie va mai fi platita sau nu?
iacobraluca, utilizator
1. Incheiati contractul individual de munca (CIM) cu noul angajator.

2. Mergeti la Primarie cu o copie dupa CIM si solicitati suspendarea platii indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) si plata stimulentului de insertie de 500 lei lunar, pe perioada pana implineste copilul 2 ani.

3. Cu o copie dupa CIM mergeti la Agentia de Somaj sa va inceteze suspendarea platii indemnizatie de somaj si apoi incetarea acesteia.
Multumesc pentru raspuns, dar nu merg cu CIM la Directia de Asistenta Comunitara unde am depus si actele pentru indemnizatia de CCC? Trebuie sa merg la primarie?
1. Mergeti la Primarie, unde ati depus actele pentru indemnizatia pentru CCC (la Serv. de Asistenta Sociala) care va trimite actele mai departe la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

2. Daca va este mai la indemana puteti merge sa depuneti copia de pe CIM direct la AJPIS.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane