Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Recuperare certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Recuperare certificat de nastere

am divortat de comun acord la notariat. copilul in varsta de 6 ani s-a stabilit sa ramana la mine(mama). acum tata nu vrea sa-mi dea certificatul de nastere al copilului. cum pot sa-l recuperez?
Cel mai bine faceti cerere catre primaria de domiciliu pentru eliberarea altuia nou pe motiv pierdere cel vechi.
Tatal are acelasi drept ca si dvs sa pastreze certificatul de nastere al copilului, oricum nu-l puteti folosi decat in prezenta si cu acordul celuilalt parinte, deci nu se pune problema de recuperare.
Pentru linistea dvs cereti un duplicat.
Sau i-l cereti in instanta. Dar, cum zicea colega, ce conteaza la care parinte sta? E o problema de control, or asta-i dauneaza copilului. Poate renunta unul dintre cei doi parinti, totusi, c-ar fi pacat.
imi trebuie la inscrierea la scoala. , iau duplicat. multumesc pt raspuns
si copie dupa buletinul tatalui va trebuie la inscrierea la scoala si semnatura tatalui pe cererea de inscriere (cel putin asa mi-a trebuit mie acum 3 ani, s-o fi schimbat ceva)
si daca tatal nu e de acord cu scoala la care vreti sa-l inscrieti poate merge si da declaratie in sensul acesta si tot nu vi-l inscrie
mai bine discutati cu tatal si mergeti impreuna sa inscrieti copilul (daca aveti cu cine, daca nu, nu)
mirebire, utilizator