Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie crestere copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie crestere copil pana la 2 ani

buna seara! va rog sa ma lamuriti intr-o problema: sunt in concediu pentru cresterea copilului ( copilul meu are 10 luni) si sunt din nou insarcinata. Voi naste cu putin timp inainte ca primul copil sa implineasca varsta de 2 ani. Voi mai beneficia de indemnizatie crestere copil si concediu crestere copil si pentru al doilea copil? calcul la venit se vor lua ultimele 12 luni din indemnizatie? Va multumesc.
Trebuie sa anunte imediat ce cunoaste cert acest fapt, nu la 7 luni.Sotul poate beneficia de indemnizatie daca indeplineste conditiile.Se vor lua in calcul toate veniturile obtinute in ultimele 12 luni anterioare nasterii de la cele 2 functii.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
Va multumesc mult pentru raspuns! am inteles
Cu tot respectul,
Maria
Adresa scrisa catre angajator trebuie sa fie insotita de o adeverinta medicala de la medicul de familie care sa ateste faptul ca este insarcinata. Altfel, angajatorul nu are nicio obligatie. Cititi in acest sens Ordonanta 96/2003 privind protectia maternitatii
Hristos a inviat!
Am o intrebare. Am 3 copii, primul nascut in 2001, pentru care am beneficiat de concediu si indemnizatie de crestere in cuantum de 85% din salariu pe o perioaa de 2 ani, si ultimii doi nascuti in 2006, respectiv 2007, pentru care am beneficiat de indemnizatie in cuantum de 800, respectiv 600 de lei. Daca as mai avea un copil as mai beneficia de indemnizatie? Pentru ca din art. 6 al OUG 148 inteleg ca indemnizatia se acorda pentru 3 nasteri de dupa 1 ian. 2006, si deci nu s-ar pune la socoteala nasterea din 2001.
Va multumesc.
Multumesc frumos pentru raspuns!!! :)
Cu tot respectul,
maria