avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru cresterea copilului

Buna ziua!
Cat timp trebuie sa am lucrat la o firma pentru a putea beneficia de ajutorul pentru cresterea copilului?Am semnat contractul pe 20 martie si pana atunci nu am mai lucrat de un an de zile.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:19, 26 Martie 2014
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie lucrate neaparat la o singura firma.

3. Daca inainte de 20 martie 2014 nu ati mai lucrat nicaieri atunci veti beneficia de CCC daca veti naste cel mai devreme in februarie 2015.
Va multumesc pentru raspuns.As vrea sa va mai intreb cum se calculeaza indemnisatia in functie de salar?
1. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile.

2. In functie de optiunea dvs. una din variantele de CCC aceasta indemnizatie are un minim si un maxim:
- 600 - 3.400 lei daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- 600 - 1.200 lei daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu crestere copil, studenta miiru92 miiru92 Buna ziua, Sunt studenta la Master zi, bugetat de stat si sunt insarcinata in 10 saptamani, pot primi indemnizatie pentru cresterea copilului in situatia ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil lorelena1306 lorelena1306 Stimati domni, Sunt interesata de subiectul indemnizatie crestere copil. Sunt studenta in anul 3 la UTCB, sunt angajata de 1 luna si sunt insarcinata in ... (vezi toată discuția)
Concediu medical adelina91 adelina91 Buna ziua. Sunt insarcinata in 33 de saptamani, iar de pe data de 05.10 am intrat in prenatal. Pana sa intru in prenatal am avut 44 de zile concediu medical - ... (vezi toată discuția)