Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Escrocherie prin internet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Escrocherie prin internet

Buna ziua. As dori sa ma sfatuiti unde pot reclama un escroc care a abuzat de increderea mea. Aveam nevoie de un imprumut rapid si am cautat pe internet unde am gasit un anunt in care se spunea ca ofera bani imprumut cu contract la notar doar, oriunde in tara. Am telefonat la numarul afisat si acesta mi-a spus ca are nevoie de 400 RON ca sa poata ajunge la mine in oras, el fiind din Bucuresti. I-am virat prin Western Union acei bani iar acum nrespectivul nu mai raspunde la telefon. Ce pot face ca sa imi recuperez banii pierduti?
nu esti prima inselata si nu vei fi ultima atat timp cat nu deschidem ochii bine,tu vrei imprumut si tu insasi trimiti bani cu imrumut in necunoscut...bravo romani,mai cauta numere pe internet si mai trimite ,daca poti imrumuta si din banca si trimite ca inapoi nu ai de la cine sa-i ceri decat de la" internet".Tu nu ai auzit semnalele date de Politia Romana in mass media,pe internet in scoli.....etc.
O yi buna,curaj ve-i face alti bani bine ca nu a fost o suma mare.
adina1997, utilizator
Bine, dar macar daca nu ii pot recupera nu pot face nimic ca sa nu mai pateasca altii ce am patit eu? Daca il reclam la politie pe respectivul prin western union nu se poate afla?
Faceti plangere penala, nu aveti nimic de pierdut si, banuiesc, nici de castigat.
de ce nu as avea de castigat; banii si faptul ca acel individ o sa plateasca cu inchisoarea? explicati-mi va rog.
Banii trimisi nu cred ca-i mai puteti recupera, iar in ce priveste faptul ca va face inchisoare e o satisfactie morala, nu materiala.