Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea/anularea dreptului de a mai conduce ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea/anularea dreptului de a mai conduce autovehicule pe drumurile publice

Am fost condamnat la 1an de inchisoare cu amanarea aplicarii pedepsei pe o perioada de supraveghere de 2ani pentru conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o alcoolemie de peste 0,80 g . In hotararea instantei nu se spune nimic despre suspendarea/anularea dreptului de a mai conduce autovehicule pe drumurile publice. As dori sa stiu cand imi pot relua dreptul de a coduce autovehiculul, daca trebuie sa dau din nou examenul de permis, si cui trebuie sa ma adresez pentru redobandirea acestui drept dupa perioada...
Am avut discutia asta aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
In opinia mea, daca nu s-a dispus nimic in legatura cu dreptul de conducere de catre instanta, atunci o sa se restituie permisul de conducere.
Da, permisul se restituie.
Ar trebui sa stiti ca nu ati fost condamnat, amanarea aplicarii pedepsei nu este o hotarare de condamnare.

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!
Mi-am recuperat permisul astazi. Multumesc de indrumari, explicatii si sfaturi.