Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare 10 luni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare 10 luni

A fost condamnat 10 luni închisoare cu amânarea executării pedepsei pe un termen de supraveghere de 2 ani pentru conducere a unui auto pe drumuri publice cu o alcoolemie de peste 0,80 alcool in sange , cu respectarea anumitor obligatii din hotarare si cu 60 ore munca in folosul comunității, dar in hotărâre nu se specifica nimic cu privire la permis la suspendarea dreptului de a conduce .Inculpatul nu a condus auto de aproape doi ani de când a fost prins băut la volan , ce se va intampla cu permisul si cu dreptul de a conduce ?
Daca este vorba de o solutie de amanarea aplicarii pedepsei care a ramas definitiva, i se restituie permisul.
Se mulțumește !