Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident usor - consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident usor - consecinte

Buna ziua.

As dori pareri despre urmatoarea situatie:
In timpul unei parcari laterale am "sters" cu partea dreapta a masinii mele spoilerul pe partea stanga a masinii deja parcate. Deci avarii minore. Am lasat un nr de tel in parbrizul masinii dar nu am fost contactat de proprietarul masinii respective. Probabil a aruncat, sau cineva i-a aruncat hartia cu nr de tel, probabil nu s-a uitat la spoiler ... nu stiu. Am mers la politie sa declar evenimentul.
Mi s-a dat dovada pt service dar nu s-a intocmit proces verbal in ideea ca poate va aparea proprietarul .. sau ma va contacta sa incheiem amiabil situatia.

Daca proprietarul nu da vre-un semn si as dori totusi de la politie procesul verbal cu ce sanctiune ma pot alege?

Multumesc!
cu nici una iti poti poti rezolva masina ta daca ai asigurare casco,fara dovada
Ati procedat foarte bine declarand accidentul la politie. Avand autorizatia de reparatie emisa de politie va puteti repara autoturismul fara nicio problema, dar cu o cheltuiala daca nu aveti o asigurare Casco.
ing. Ioan Ciobanu