Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neprimirea pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neprimirea pensiei alimentare

buna seara! nu am mai primit pensia alimentara din luna septembrie anul trecut si am facut plangere penala in luna ianuarie si nu stiu de ce dureaza asa de mult mi s-a spus ca au trimis de la politie cereri la finante si la fostul loc de munca sa vada ce venituri a realizat si ce venituri realizeaza acum dar eu nu inteleg de ce se procedeaza asa atata timp cat este deja in urma cu plata pensiei si trebuie sa plateasca?este normal cum s-a procedat?cum trebuie sa procedez sa primesc mai repede pensia?deja nu mai stiu cum sa procedez sa termin odata va multumesc!
Din pacate termenele sunt mari si trebuie sa aveti ceva rabdare.
Acest fapt se datoreaza numarului foarte mare de situatii revlamate, vplumul de munca fiind foarte mare pentru institutiile ce trebuiesc sa le solutioneze.
La plangerea facuta trebuiesc urmate proceduri ce s-au declansat imediat ce a fost inregistrata, insa acestea necesita timp.
Daca nu reusiti sa va intelegeti cu cel ce trebuie sa va plateasca pensie, initiati o notificare pentru obligatia de plata si initiati catre un Birou de Mediere demersuri pentru o intelegere scrisa cu clauze punctuale.
Puteti initia si o cerete de urgentare catre institutia la care ati depus plangerea initiala.
Mai puteti de asemenea sa initiati in instanta o actiune prin care sa cereti judecarea in regim de urgenta, eventual de Ordonanta Presedintiala in favoarea necesitatii intrarii in posesie a cuantumului pecuniar datorat si necesar pentru copilul minor.

Eronat, nu are de ce apela la instanta, ce sa ii faca instanta ? Are deja o hotarare prin care tatal e obligat la plata, nu mai are nevoie de alta.
Politia doamna, cerceteaza fapta penala de abandon nu are treaba cu pensia dvs, daca in urma cercetarilor se va constata ca nu putea plati pt ca nu a avut din ce si ca nu e rea credinta , nu va fi urmarit penal.
Daca in urma cercetarilor ( care dureaza) se constata ca nu a vrut sa va platesca, sub riscul ajungerii dupa gratii poate fi convins sa va plateasca pensia din urma , sa va impacati si sa retrageti plangerea. Dar poate tatal prefera sa stea la racoare si nu va da nimic.
Singurul care poate sa il sileasca sa plateasca daca are din ce adica venituri sau bunuri, e executorul judecatoresc. Va duceti cu hotararea ce-o aveti la un executor, veti avansa ceva bani pt cheltuieli si acesta pe mai departe ii va urmari veniturile sau bunurile pt a va recupera pensia.
Politia trebuie sa cerceteze daca are sau nu venituri. Pt ca daca are si nu plateste pensia, atunci ii retine reaua credinta, element determinant in existenta infractiunii de abandon de familie.

Daca nu are venituri, nu exista nici infractiunea.

De aceea au facut adrese pt a vedea ce venituri are tatal si ce bunuri detine.

Daca stiti ca are bunuri sau venituri ce pot fi valorificate ar trebui sa mergeti la executor si sa puneti in executare sentinta pe care o aveti.
Daca nu are venituri oricum ar fi nu trebuie sa plateasca un minim pe economie?eu asa am inteles,deci infractiune este ptr.ca se incadreaza la abandon de familie deci eu consider ca oricum trebuie sa plateasca