avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire sexuala in spania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire sexuala in spania

va salut si va multumesc ca ati deschis topicul meu. Sotia mea a lucrat in Spania la capsuni in perioada 2003-2005, acolo a fost abordata de patron care i-a placut de ea, a promovat-o, afacut-o asistenta lui, si a incercat s-o impresioneze prin gesturi si atentii pana cand ea a inceput sa-l indrageasca, apoi a iinitiat cu ea apropieri fizice si chiar o tentativa de abordare sexuala, sotia mea nu a refuzat si probabil ca sunt motive amerstecate: singuratate, criza afectiva, dorinta de a nu iesi din gratiile sefului, si chiar sentimente de de simpatie la adresa acelui barbat, pana la urma relatia s-a stins din pricina retragerii sotiei mele care s-a simtit folosita Eu sotul, am aflat abea in 2009 si ma simt lezat, pot face ceva ca sa-l pedepsesc pe acel barbat?
Nu este caz de hartuire; nici chiar constrangere nu ar putea fi, din partea patronului respectiv. Patronul a oferit "atentii” sotiei dv, a scos-o de la munca din "camp”... s-ar putea crede ca ea a urmarit aceste avantaje... si a oferit patronului ceea ce acesta isi dorea - acest aspect se intelege si nu stiu cum puteti dovedi contrariul...
Acesta e un caz de infidelitate si cam atat... Altceva nu veti putea dovedi – daca veti putea dovedi si acest fapt.
Nu imi imaginez cine v-a informat despre infidelitatea sotiei, dupa atatia ani, dar stiu un lucru: nu v-a dorit binele. In plus, dupa atatia ani e tardiva si introducerea unei plangeri penale... pe care ar fi putut sa o introduca sotia, nu dv...

Sa zicem ca ar fi fost hartuire daca ii spunea, sau ii dadea de inteles ca de nu e "draguta” cu el o trimite in RO (sau alte amenintari) – dna, insa, a gasit de cuviinta sa accepte avansurile si "atentiile” probabil tocmai in speranta ca va avea munca mai usoara, nu va mai avea pamant sub unghii si basici la degete... - ar fi greu sa dovediti contrariul.
Nu e seductie – pt ca spaniolul nu i-a promis ca o ia de nevasta (si, oricum, sotia dv avea atunci cel putin 18 ani, deci nu prea poate fi vorba despre aceasta infractiune).
Corupere... de majori? Sa fim seriosi – dna stia exact ce face (s-a lasat corupta, altfel spus). Ceva de genul oferit-acceptat mita... (?)
Adulter, da – aici suntem cu totii de acord. Cum il "pedepsiti” pe spaniol? D.p.v. al legii nu aveti ce sa ii reprosati. Legea permite legaturile extraconjugale, morala nu le permite – dar cine mai tine cont de morala?

Sigur ca legea permite acest comportament! Daca legea permite sexul consimtit intre o copila in varsta de 16 ani si un tip de 45 de ani de ce sa nu permita sexul consimtit intre adulti? N-ar fi usor aiurea sa se permita cand e vorba de minori si sa se interzica in cazul adultilor?

Protectia de care simte femeia nevoie... Femeile care au nevoie de protectia unui barbat nu ar pleca la mare distanta de acesta.... Cat despre favorizare... N-a obligat-o nimeni sa accepte facilitatile... S-a dus la cules capsuni si a reusit sa castige banii mai usor decat celelelalte - pt ca spaniolului i-a cazut cu tronc ea (din lotul respectiv).
Vad ca toti aveti aceeasi parere, probabil ca asa e si sunt eu subiectiv, utilizatorul trope doi are dreptate, sotia mea nu trebuia sa plece de langa mine. Dar la momentul acela eram in mare criza de bani, si nici nu ne-am asteptat la o asa situatie. acum am realizat ca n-a meritat. Fac parte din categoria care simte sa faca ceva, in ultima instanta ma gandesc sa ma duc eu pana acolo si sa-l pedepsesc pe ticalos. nu stiu pana unde sa ajung cu asta . sa ma rezum la o bataie sau mai mult? sunt dispus chiar sa fiu si condamnat, dar parca ar conta si pentru cat timp. una e sa stai un an si alta 20. daca lege nu-mi face dreptate, imi fac singu. stiti cumva cata ani risc pentru 1. molestare fara urmari?, 2. molestare cu ranire, 3. molestare cu invaliditate, si 4. molestare maxima?, cu premeditare desigur. sper sa nu fiu inteles gresit, este o intrebare de consultanta, nu o complicitate. Multumesc tuturor care m-au sfatuit si le urez numai bine.
Molestare pentru 1,2,3,4, nu se gaseste in codul penal.
Recomandare.
Nu mai cheltuiti bani pina acolo,nu merita.Folositii la cele necesare familiei,asta pentru ca tot invocati lipsa banilor.
Cred ca este bine sa va consolati cu ideea...Viata merge inainte.
Sfatul dlui Stelian e foarte bun, mai bine vedeti-va de viata in continuare. Nimic nu va da dreptul sa va faceti dreptate singur, mai ales ca omul nu are nicio vina: i-a placut o femeie si a curtat-o, nu prea inteleg de ce il invinovatiti pe el si nu pe ea...

In tot cazul, daca actionati cum ati spus, veti suporta in primul rand rigoare legii spaniole, asupra careia nu va putem raspunde noi aici.
Am inteles opiniile voastre si mi se par de bun simt. Dar nu puteti simti ce simt eu si de aceea ganditi altfel. Prefer sa platesc si sa privesc viitorul cu incredere, decat sa scap ieftin dar sa ma simt ingropat. Inchid acum acest topic, multumesc tuturor care au postat aici cu opiniile lor, As aprecia daca as primi unele informatii privind legea spaniola cu infractiunile de molestare 1,2,3 4. descrise mai sus. Numai bine.

Alte discuții în legătură

Adulter, coruptie de minori? adelina2008 adelina2008 Unchiul meu, care este casatorit si are varsta de 50 de ani, a intretinut relatii sexuale cu o minora de 15 ani. Daca minora a fost de acord, unchiul meu poate ... (vezi toată discuția)
Are dreptate patronul marianelena marianelena pentru ca la sotie la serviciu aceasta este discriminata direct ,exercitand o presiune morala enorma pt. asi da demisia ,astazi am telefonat la servicii la ... (vezi toată discuția)
Sexul si divortul rickylaura rickylaura Un prieten a divortat de curind dupa o casnicie de 8 ani cu 2 copii. Sotia a divortat pentru ca: el statea prea mult la calculator, nu o ajuta in casa, vorbea ... (vezi toată discuția)