avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calendar week-enduri program vizita minor...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calendar week-enduri program vizita minor...

Buna Ziua,

Sunt nedumerit si va solicit opinia.
Am obtinut dreptul de a avea legaturi personale cu minorul in 1-ul si al 3-lea weekend din luna.
Sau eu am inteles gresit sau nu sunt capabil sa inteleg cum se socotesc week-endurile.
Gresesc atunci cand afirm ca week-end-ul este par sau impar in functie de tipul saptamanii in care se afla(para sau impara)?
Am folosit o exprimare gresita atunci cand am solicitat 1-ul si al 3-lea w. cand de fapt trebuia sa solicit week-end-urile impare? Adica sa-mi vad copilul odata la 2 saptamani.
Concret, am fost la copil in weekendul cu 1 martie si in cel cu 15 martie. Normal, dupa calculele mele, ar trebui sa merg maine la copil. Sotia afirma ca am fost deja asa cum am solicitat.
Va rog, cine greseste?

Multumesc frumos.
buna ziua,
sunt in aceeasi situatie:
1-ul si al 3-lea weekend este alta situatie fata de weekend-urile 1, 3 si 5
parerea mea este ca pe 1 martie nu era primul weekend dat fiind ca era 1-a zi din luna martie, ori weekend inseamna sfarsit de saptamana: sfarsitul primei saptamani sau al celei de a treia saptamani din luna in curs, sotia are dreptate - desi un om cu un rationament sanatos nu s-ar opune unei astfel de situatii, este in interesul copilului sa petreaca cat mai mult timp si cu parintele nerezident
Ati gresit de la bun inceput, nu exista definitie legala a finalului de saptamana par ori impar, asa incat, daca nu le-ati definit, ati gresit.
In al doilea rand, ati cerut finalul de saptamana 1 si 3 din luna, deci 2 in fiece luna, fara a va gandi ca sunt luni cu 5 weekenduri. Nu e vina nimanui, dar 1 si 3 nu inseamna impar, inseamna chiar par: 2 weekenduri.

Nu va puteti intelege cu doamna ca, atunci cand sunt 5 weekenduri in luna, sa luati copiii macar sambata ori duminica in parc? Chiar daca face ea programul, stabileste orele, activitatile? Numai ca sa petreceti timp cu ei? Poate ca are treaba, de facut piata sau curat, nu o ajuta?
cf cu hotararea judecatoreasca sotia are dreptate - aveti we 1 si 3 din luna - 1-2 martie si 15-16 martie.
In lunile in care sunt 5 saptamani faceti o pauza mai lunga. Trist, dar adevarat in toate instantele pe care le-am intalnit. Chiar si cand am cerut program de vizitare in weekendurile pare de peste an, tot primul si al treilea le-am primit.
Pare ca o luna are fix 4 saptamani in mintea celor care redacteaza hotarari.
De-aia e bine ca programul sa fie stabilit de parinti in interesul copiiilor.
Si logica cu 1-2 martie nu e primul weekend din luna nu tine pentru ca nu se mentioneaza "la sfarsitul primei saptamani din luna" ci "in primul sfarsit de saptamana din luna".
multumesc pt raspuns.
Nu, din pacate nu gasesc nicio cale de mijloc prin care sa fiu alaturi de copil. Mai mult, ma ameninta ca nici macar la telefon nu o sa ma lase sa vorbesc cu el. Este de o rautate de neimaginat. O sa caut ca in instanta sa semneze pe un calendar cu zilele in care imi permite sa vad copilul.
Ar trebui sa solicitati un alt program in instanta, un week-end la fiecare 2 saptamani, un week-end da, urmatorul, ba ca prezenta dvs in programul copilului sa fie constanta si sa va permita sa aveti legaturi cu copilul prin telefon in afara programului de vizita.

Alte discuții în legătură

Definitie: primul si al 3-lea week-end din luna tibimarin tibimarin Puteti sa-mi spuneti, va rog, exista undeva o definitie clara, pentru primul si al 3-lea week-end din luna? Sunt luni care incep mai ciudat, intr-o zi de ... (vezi toată discuția)
Program vizita minor ContSters376123 ContSters376123 Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa clarific un aspect din hotarirea jud care precizeaza programul de vizitare minor de catre tata. Astfel se spune ca tatal ... (vezi toată discuția)