Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaje
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaje

buna ziua . am o nelamurie si anume cum este pontat un salariat in situatia in care in lucreaza 24 de ore ,mai mult de o luna si in ccm este clar inscris programul tura 12/24 .intreb daca la itm se raporteaza cumva aceasta situatie sau pontajele sunt facute in fals sa spun asa . cunosc faptul ca se incalca ccm-ul si totusi angajatorul ,face presiuni asupra salariatior sa dea declaratie pe proprie raspundere ca sunt de acord cu regimul de munca 24/72 .majoritatea au dat aceste declaratii de frica pierderii locului de munca ,iar cei care au refuzat au avut de suferit si au in continuare . mentionez ca acestea se petrec la siguranta circulatiei feroviare . va multumesc tuturor pentru intelegere si raspunsuri . cu respect radulescu
Pontajele nu se depun la ITM.

Angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

In caz de supiciuni cu privire la intocmirea pontajelor, atunci se poate sesiza ITM-ul si/sau politia.
va multumesc mult pentru raspuns .ma interesa exact daca angajatorul ponteaza salaritul 24 de ore .desi am cerut sa vad pontajul mi s-a explicat ca nu am voie ,in schimb mi s-a raspuns ca imi pot furniza informatii la zilele si orele pentru care solicit informatii .nu am primit nici un raspuns in acest sens de la solicitarea mea. este evident faptul ca se ascunde adevarul ,eu solicitand in scris sa se confrunte registrul postului de unde rezulta fara putinta de tagada ca eu am efectuat mai mute ore si nu se regasesc in pontaj ,iar unul din colegi desi a efectuat 7 ore ,in pontaj are 12 ore .dar ....numai la noi orice e posibil . cu respect radulescu
Daca aveti posibilitatea faceti copii de pe acel registru .
exista posibilitatea sa le fotografiez cu telefonul mobil doar, intrucat nu le pot sustrage din unitate ,insa fiind registrul posturilor unde imi exercit functia ,angajatorul are obligatia sa le arhiveze dupa terminarea fiecarui registru ,cel putin pentru 3 ani asa cunosc eu .si cu siguranta se poate verifica si au obligatia sa le puna la dispozitia inspectorilor de la securitatea si sanatatea in munca .putin probabil sa primesc vreun raspuns de la angajator daca nu cumva imi pregatesc vreo surpriza neplacuta cum deja au inceput ,tocmai pentru faptul ca am nesimtirea sa scot la iveala escrocheriile lor . am inceput deja o lupta care sigur imi va aduce necazuri dar vreau sa cred ca totusi mai exista dreptate in aceasta lume . va multumesc inca o data pentru raspuns . cu respect radulescu