Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintare contract de munca dupa revenire din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintare contract de munca dupa revenire din concediu de crestere si ingrijire copil 10 luni

Buna ziua . M-am intors pe 3 ian 2013 din concediu de crestere si ingrijire copil 1 an, in care am stat 11 luni fara 3 zile si beneficiez de stimulentul de insertie . M-am intors pe acelasi post dar in alta locatie decat cea in care imi desfasuram activitatea . Am fost delegata timp de 60 zile in aceasta locatie. Aceasta perioada a expirat si cf legii trebuie sa semneze ambele parti un act aditional . Actul aditional pe care trebuie sa-l semnez cuprinde functia, noua locatie si perioada de inca 60 zile . Mentionez ca institutia se afla in etapa de reorganizare iar aceasta perioada de 60 zile reprezinta pentru mine nesiguranta locului de munca. Ce ma sfatuiti ?
1. Art.25 din OUG 111/2010
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
.....
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.

(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

2. Asadar, potrivit art. 25 alin. 3 din OUG 111/2010, angajatorul are interdictia de a nu va concedia pe o durata cu pana la 6 luni de la data revenirii din CCC.
Interpretarea textului de lege este in sensul ca de la data revenirii din CCC/ terminarii platii stimulentului de insertie persoana respectiva nu poate fi concediata pe o durata cu pana la 6 luni de zile calculata de la data revenirii din CCC/ terminarii plarii stimulentului de insertie..

Dupa aceasta perioada, angajatorul poate decide concediere persoanei respective.

Sintagma \" cu pana la 6 luni\" semnifica faptul ca aceasta perioada este perioada maxima , angajatorul avand posibilitatea ca prin Reg.Intern sau ccm sa stabileasca o perioada mai mica.

In practica, multi angajatori merg pe durata maxima in ceea ce priveste interzicerea concedierii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns ...

Deci pot semna actul aditional in care perioada se prelungeste la 60 zile ?
Daca se reorganizeaza si imi spun ca nu mai exista postul meu ?
Prevederile art.25 alin.3 din OUG 111/2010 nu sunt aplicabile în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

Puteti sa va dati acordul cu privire la prelungirea delegarii.

Totusi, verificati la nivel de angajator daca exista stabilita o perioada mai mica de 6 luni privind interdictia concedierii.
lasand la o parte reorganizarea ca inca nu se stie daca exista la momentul actual...
in contractul colectiv de munca incheiat cu angajatorul este precizat "Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii pentru persoanele care se intorc din concediu de crestere si ingrijire copil, angajatorul nu poate desface contractul de munca "
in cazul concedierii vreau sa stiu daca se tine seama de ce este precizat in contractul colectiv de munca incheiat cu angajatorul sau de prevederile art.25 alin.3 din OUG 111/2010 ?
Exista ccm la nvel de unitate? Are prevazuta o perioada de genul celei mentionate in OUG nr.111/2010?

Legea prevede durata maxima privind interdictia concedierii, altceva nu reglementează in acest sens.