Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Regimul vamal
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Regimul vamal

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta:
China livreaza marfa catre Romania. Factura fiscala este facuta de chinez catre roman. Conditia de livrare este DDP Bucuresti. Marfa intra in UE prin Rotterdam si ajunge la roman. Ce obligatii are romanul?

Va multumesc!
Romanul achita datorii vamale : taxe si TVA
Va multumesc pentru raspuns. Daca livrarea s-a facut DDP nu trebuia sa achite chinezul toate taxele in Rotterdam? Cum a plecat marfa din port pe TIR daca nu erau achitate toate taxele?
Cu siguranta le-a platit chinezul
Marfa nu se poate plimba libera prin europa fara acte...
Daca nu le platea el va venea dvs adresa ca aveti de facut in import si aveti de plata....x euro ( tva si taxe)