Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati asociatie

buna ziua direct la subiect .lista cheltuieli intretinere pe luna a 10 ,2013 ,a de plata total general 1186,28 .am platit pe data 6 01 2014 .500,00 lei pe data de 10 02 2014 100,00 leialta lista de intretinere na fost afisata decat pe luna februarie 2014 acum am penalitati 249,0 .. si total general 944,58. poate sa m-a ajute cineva ?multumesc
Trebuie sa intrebati la asociatie care este modul de calcul al penalitatilor deoarece acesta poate sa difere de la una la alta.
Dv ati achitat 500 lei/6.01 si 100 lei/10.02,ramanand din 1186,28 lei o restanta de 586,28 lei Penalitatile de 249,0 lei au fost aplicate la debitul neachitat in termenul stabilit
Totalul general de 944,58 reprezinta suma ce va ramane de platit si este alcatuita din restanta 586,28 lei (rezultata in urma platii de la 6,01=500 lei+10.02=100 lei)+penalitati+cota intretinere lunara
deci eu am pe ultima lista un debit de 607,48si penalitati 249,0 iar vecinu are 863,05 si penalizari 114,1 eu asta nu inteleg sunt cam greu de cap :D

a da trebuie sa ai facultate sai antelegi pe cei de la asociatie ei spun platiti la timp si e ok .lor le comvine 2 gioburi noi someri cum sa le platesti pe toate la timp
Adriantot, moderator
In octombrie cand aveati de plata 1186.28 lei probabil ca in acest total erau incluse si niste restante din lunile anterioare. Deci penalizarile pe care vi le-a calculat acum de 249 lei sunt pentru toate restantele, fiecare suma lunara ramasa neachitata inmultindu-se cu coeficientul de penalizare si cu numarul de zile cat nu a fost achitata. Numarul de zile se calculeaza de la data scadenta a listei din care face parte o suma (intreaga sau partiala dupa ce s-a platit o parte din ea) si ziua cand se afiseaza lista curenta pe care figureaza si aceste penalizari.

Nu puteti compara penalizarile dv. cu ale vecinului pentru ca sumele restante care participa la intreaga restanta sunt diferite si fiecare in parte se inmulteste cu un anumit numar de zile. Comparatia nu se poate face de niciun fel.

Nu trebuie sa ai facultate pentru a intelege, ci trebuie sa stii cum se face calculul. Si asta o poate invata si cineva cu 8 clase primare,chiar si cu 6, daca stie cele patru operatii aritmetice si modul de calcul.
elga50, moderator
In cadrul unei asociatii de proprietari este de preferat ca fiecare proprietar sa isi asume responsabilitatea sa achite in termen obligatiile lunare
Nu este de preferat a conditiona plata cotelor individuale de intretinere ,a realiza comparatii cu obligatiile vecinilor
a da trebuie sa ai facultate sai antelegi pe cei de la asociatie

Pentru a intelege normele dupa care se infiinteaza,se organizeaza si functioneaza asociatiile de proprietari este suficient sa parcugeti L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 care precizeaza drepturi si obligatii si limitele de competenta
Incercati sa parcurgeti cele doua norme precizate si astfel veti cunoaste exact conditiile in care se pot aplica penalitati si eventual daca aveti neclaritati cum puteti sa le solutionati la nivelul asociatiei dv de proprietari
Functiile atat de presedinte de asociatie cat si de administrator de imobil ,va asigur ca nu sunt usor de exercitat,mai ales ca sunt supuse permanent tirului de suspiciuni din partea acelora care nu stapanesc legea care guverneaza functionaea asociatiilor de proprietari
Daca apreciati ca persoanele respective gresesc,puteti sa comparati activitatea acestora cu limitele legii si eventual puteti sesiza abateri
Daca apreciati ca este o activitate la indemana oricui ,aveti dreptul sa va evidentiati in cadrul asociatiei de proprietari sa obtineti recunoasterea si voturile proprietarilor care sa va mandateze in functia de presedinte de asociatie de proprietari
Functia de presedinte de asociatie de proprietari nu este conditionata de detinerea de studii sau atestat
Exercitarea responsabilitatii de administrator de imobil se poate face numai in baza parcurgerii unui curs de perfectionare ,la finalul caruia se sustine examen pentru obtinerea atestatului profesional