avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare chiriasi fara contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare chiriasi fara contract

Buna ziua,
Ne confruntam cu o problema legata de chiriasii care nu vor sa paraseasca o locuinta.
Chiriasii au incheiat pentru prima data un contract de inchiriere "de mana" cu bunicul meu in 2007.
De curand bunicul a decedat, iar tata a devenit proprietar.
De la deces chiriasii au continuat sa locuiasca acolo in urma unui acord verbal intre ei si tatal meu.
Acum dorim sa paraseasca locuinta, le-am adus la cunostinta acest lucru si perioada pana cand am dori sa faca asta, 2 luni.
Acestia refuza sa paraseasca locuinta cu urmatoarele motive:
- sustin ca au platit chiria la timp in fiecare luna
- sustin ca nu avem dreptul sa-i dam afara pentru ca au inchiat acel contract cu bunicul meu in 2007
- sustin ca ne vor da in judecata pentru ca nu au primit nici o chitanta pentru banii platiti pentru chirie(ceea ce este adevarat)

In acest caz care sunt variantele noastre, pe langa un proces lung si costisitor? Exista o alta cale de evacuare a acelor chiriasi?
Cel mai recent răspuns: StefanescuLaura , utilizator 22:51, 29 Martie 2014
Avand in vedere ca locatari au incheiat contract de inchiriere neautentificat si neinregistrat la autoritatea fiscala din 2007,daca acestia apreciaza necesar pot formula plangere pentru lipsa chitantelor justificative ale sumelor platite pentru chirie impotriva persoanei cu care au incheiat conventia
Avand in vedere aspectele mentionate incercati contactare mediator
Incercati procedura de evacuare prevazuta de art. 1033 si urmatoarele din Codul de Procedura Civila.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri. O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare chiriasi andreiamarian andreiamarian Buna seara. In urma cu 2 ani bunicului i-a fost retrocedata o casa nationalizata. A trebuit sa incheie contract de inchiriere cu chiriasii de acolo pe 5 ani. ... (vezi toată discuția)
Drepturi chirias sonias sonias la rubrica evacuare chirias am descris situatia incompleta, deoarece verisoara mea care este in cauza nu mi-a furnizat toate detaliile. Verisoara mea ... (vezi toată discuția)
Recuperare debit Iovanca Iovanca Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: este vorba despre un contract de inchiriere intre 2 persoane juridice. Chiriasul nu a mai platit ... (vezi toată discuția)