Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare chiriasi

Buna seara. In urma cu 2 ani bunicului i-a fost retrocedata o casa nationalizata. A trebuit sa incheie contract de inchiriere cu chiriasii de acolo pe 5 ani. Bunicul a decedat anul acesta. Chiriasii refuza sa reinnoiasca contractul de inchiriere pe numele noilor proprietari- urmasii bunicului. Cum trebuie sa procedez? Multumesc
Inaintati prin poştă, fiecarui chirias un act Aditional la contractul de inchiriere, cu numele noilor proprietari, care reies din actul de succesiune incheiat de notar. Solicitati semnarea si restituirea unui exemplar.
ContSters331913, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Din pacate, refuza sa semneze. Sustin ca au contract valabil, desi e pe numele unei persoane decedate. Cei de la FISC au zis sa inchid contractul, nu am cum sa le iau chirie. II pot da in judecata pt evacuare? Stiu, insa, ca locatiunea continua si dupa moartea proprietarilor. Multumesc
Nu puteti sa-i evacuati, mai au contract 2 ani ! Daca refuză semnarea, incercati o mediere si apoi la judecata ..
Nu intelegd e ce nu le puteti lua chirie, faceti mostenirea si depuneti la fisc un contract nesemnat cu ei si contractul vechi al bunicului, contractul vechi continuand pe alt nume, TACIT. Ii notificati despre noul mod de plata, daca exista vreunul, depuneti la fisc si aia e!
Stiu, mergi la fisc cu un contract si-ti spun sa completez formularul lor, care e jale! E ceva de munca la fisc.
In paralel, ii puteti notifica si pe ei cu un termen in care sa semneze noul contract, in lipsa lui sunt evacuati pentru lipsa titlu, cf. 1033 Cod de procedura civila. Le spuneti cum decurge procedura, faceti notificarea cu toate chestiunile de procedura corecte, prin executor, cu termen si le aratati ca pe la 01.03.2015 vor fi evacuati, dupa trecerea iernii. In caz contrar, sunt invitati sa semneze.
Daca ati mers odata si ati vorbit cu ei, sanse reale sa semneze la a doua discutie nu sunt.
Totusi, depinde ce scrie in contract, dar nu vad nicio problema ca o notificare despre schimbarea proprietarului si respectarea contractului vechi cu proprietar nou sa nu fie valabila. Si daca e valabila, nu poate fi peste tot, numai la fisc nu.