Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegerea cenzorilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegerea cenzorilor

In adunarea generala din primul trimestru al anului s-a ales comitetul executiv presedinte si 2 vicepresedinti.Cenzorii sint parte din comitetul executiv?Cum se aleg ei ?nu trebuiesc votati si ei in adunarea generala la inceputul fiecarui an?
elga50, moderator
Cenzorii nu fac parte din comitet, ei formeaza o comisie separata.
Si ei se aleg dintre membrii asociatiei sau, daca nu vrea nimeni sa se ocupe cu activitatea de cenzor, atunci se angajeaza cu contract civil un cenzor care musai trebuie sa fie membru CECCAR.
Daca sunt alesi dintre proprietari nu trebuie sa aiba aceasta calitate.
Va rog sa spuneti unde este specificat ca membrii comisiei de cenzori trebuie sa fie membrii C.E.C.C.A.R. Eu nu zic ca nu ar fi asa ci doar ca eu nu am gasit acest lucru.
In HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007:
Art.19
(3) Daca dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege comisia de cenzori, atunci adunarea generala va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii.
Or, dupa cate stiu eu, drept de semnatura nu au decat membri CECCAR.
Mihaflorica a scris:

In adunarea generala din primul trimestru al anului s-a ales comitetul executiv presedinte si 2 vicepresedinti.Cenzorii sint parte din comitetul executiv?Cum se aleg ei ?nu trebuiesc votati si ei in adunarea generala la inceputul fiecarui an?

Atentie, in lege nu exista functia de vicepresedinte. Se pot alege doar membrii comitetului executiv, obligatoriu numar impar, dintre care cel care are cele mai multe voturi este presedinte.
In practica, din cauza neimplicarii proprietarilor se procedeaza altfel: "cine vrea sa fie presedinte?" , "hai ca trebuie sa avem si comitet", "nimeni nu vrea?" si atunci se pun formal unii care sa fie acolo.
elga50 a scris:

In HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007:
Art.19
(3) Daca dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege comisia de cenzori, atunci adunarea generala va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii.
Or, dupa cate stiu eu, drept de semnatura nu au decat membri CECCAR.

Daca pentru cenzorii alesi din randul proprietarilor e suficient sa aiba studii medii, fara a fi obligatoriu de specialitate, prin extensie consider ca cenzorul angajat de asociatia de proprietari poate fi inclusiv o pesoana cu studii medii de specialitate (liceu economic sau postliceala).