Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegerea cenzorilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegerea cenzorilor

In adunarea generala din primul trimestru al anului s-a ales comitetul executiv presedinte si 2 vicepresedinti.Cenzorii sint parte din comitetul executiv?Cum se aleg ei ?nu trebuiesc votati si ei in adunarea generala la inceputul fiecarui an?
elga50, moderator
Trebuie sa aiba drept de semnatura.
Un absolvent de liceu economic are? Daca da, atunci e in regula.

In cadrul unei comisii de cenzori aleasa de proprietari nu se cere acest lucru pentru ca aceasta comisie a fost aleasa de proprietari si ei isi asuma alegerea facuta, pentru ca nu intotdeauna se gaseste o persoana calificata superior si care sa si vrea sa se ocupe, plus ca o comisie este alcatuita din mai multe persoane care isi pot imparti responsabilitatea. Acum, deh, si in aceasta comisie ar trebui alesi oameni care sa stie ceva carte.

Oricum, cerintele sunt de principiu. Fiecare asociatie se gospodareste cum poate si fiecare raspunde de ceea ce face mai devreme sau mai tarziu.

@blocexpert

HG 1588/2007:
Art.18
(6) Stampila asociatiei de proprietari se pastreaza si se foloseste numai de catre presedinte sau de vicepresedinte.
(7) In cazul in care presedintele se afla in imposibilitatea de a-si exercita atributiile, acestea vor fi indeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedintele asociatiei de proprietari dintre membrii comitetului executiv, urmand ca in termen de 90 de zile de la data cand s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a alege un nou presedinte.

Interventie moderator

Va rog sa va stergeti statusul care este reclama. Pe forumul acesta este interzisa reclama gratuita.
elga50, moderator
elga50 a scris:

In HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007:
Art.19
(3) ........... angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii.
Or, dupa cate stiu eu, drept de semnatura nu au decat membri CECCAR.

LEGE nr.186 din 2 decembrie 1999
privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr.89/1998 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr.65/1994 privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi

........(4) Activitatea de cenzor poate fi desfasurata, potrivit legii, de catre: expertii contabili, contabilii autorizati cu studii superioare, persoanele cu studii economice superioare cu diploma recunoscuta de Ministerul Educatiei Nationale si cu practica in activitatea financiar-contabila de cel putin 5 ani, precum si de societatile comerciale de expertiza contabila.

Iulian Manea a scris:
Daca pentru cenzorii alesi din randul proprietarilor e suficient sa aiba studii medii, fara a fi obligatoriu de specialitate, prin extensie consider ca cenzorul angajat de asociatia de proprietari poate fi inclusiv o pesoana cu studii medii de specialitate (liceu economic sau postliceala).

O pesoana cu studii medii de specialitate (liceu economic sau postliceala) nu se poate autoriza pt activitatea 6920 "Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal" decat cu mentiunea "contabilitate primara", prin urmare, nu poate presta activitati de cenzorat.
elga50 a scris:

@blocexpert

HG 1588/2007:
Art.18
(6) Stampila asociatiei de proprietari se pastreaza si se foloseste numai de catre presedinte sau de vicepresedinte.
(7) In cazul in care presedintele se afla in imposibilitatea de a-si exercita atributiile, acestea vor fi indeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedintele asociatiei de proprietari dintre membrii comitetului executiv, urmand ca in termen de 90 de zile de la data cand s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a alege un nou presedinte.

Pai da, numit de presedinte atunci cand acesta nu isi poate indeplini functia DAR, in lege nu scrie nicaieri ca se alege cineva in functia de vicepresedinte. Si despre asta era vorba in ce spunea omul la inceput, ca la ei la bloc au ales vicepresedinte.
Nu are importanta daca vicepresedintele este ales sau nu, ci faptul ca aceasta functie exista in legislatie. Si, pe de alta parte, nu acesta este subiectul pe care-l discutam.
Aici discutam de cenzori.
Cenzorii pot fi alesi, asa cum s-a spus dintre membrii asociatiei ori pot fi angajati din afara asociatiei.
Cei alesi pot avea doar studii medii, fara ca legea sa impuna mai mult.
Cei angajati din afara, asa cum precizeaza legea, trebuie sa fie "de specialitate". Si eu inteleg prin aceasta ca trebuie sa fie experti contabili, contabili autorizati sau economisti cu practica de peste 5 ani, asa cum prevede legislatia cu pprivire la cenzori.
Eu nu cred ca un absolvent de liceu economic sau chiar un proaspat absolvent studii superioare de stiinte economice, va putea, de exemplu, sa-si infiinteze o societate comerciala care sa aiba ca obiect expertiza contabila. Pentru aceasta cred ca trebuie ca persoana respectiva sa ajunga expert contabil ori sa aiba o vechime practica...