Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

Este corect sa platesti un concediu de odihna neefectuat la incetarea unui contract individual de munca incheiat pe durata determinata, in conditiile in care aceeasi persoana isi continua activitatea in aceeasi unitate si ocupa un alt post prin concurs in baza unui alt contract individual de munca salarizat diferit?:frantic:
da
Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul in cazul incetatii CIM - art. 146 alin. 4 Codul muncii.
Ca atare, la incetarea CIM din prima functie in aceeasi unitate, concediul neefectuat se plateste proportional cu zilele neefectuate, urmand ca pana la sfarsitul anului sa beneficieze de concediu in noua functie in noul CIM, in aceeasi unitate, proportional cu zilele ramase.
multumesc