Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca se se poate divorta
la notar in conditiile in care doi soti au doi copii
(de 24 de ani si respectiv 19 ani impliniti)
si daca doar sotia este de acord cu aceasta cerere!
Pt ca aveti copii majori, puteti divorta si la starea civila. Pt a divorta la notar sau starea civila, ambii soti trebuie sa fie de acord cu divortul, altfel veti putea divorta doar in instanta.
cel mai ieftin este la primaria unde v-ati casatorit. Succes!
Pun si eu o intrebare legata de acest subiect.
Cine se ocupa de divort la primarie? Ofiterul starii civile?
Alexandrarares, utilizator
da, de catre ofiterul starii civile
Multumesc pentru raspuns.