Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Secretul medical
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Secretul medical

Nu stiu daca am ales bine forumul dar
As dori sa stiu daca secretul medical este si fata de membri familiei si daca e pastrat si de medicul de familie, deasemenea daca el se refera la tot ceea ce discut cu medicul.
Dan me, utilizator
Secretul medical tine de tot ceea ce este legat de actul medical ca atare. Medicul de familie respecta si acesta secretul medical. Ce alte secrete (in afara de cele de ordin medical) poate avea un medic cu pacientul sau, cand vine vorba de starea de sanatate a pacientului, secrete care nu pot fi dezvaluite ?
Familia - rude de gradul I (sot/ sotie, copii, parinti, frati/ surori) interesata(e) de sanatatea unui membru al familiei poate primi de la medic informatii despre starea de sanatate a unei rude de gradul I.
Problemele grave de sanatate ale pacientului se anunta de catre medic, rudelor de gradul I, interesate.
Cuiva cu probleme cu nervii nu o sa'i placa sa stie ca altcineva stie de problema lui.
Multumesc.