Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Emitere de chitante
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Emitere de chitante

sc are ca obiect de activitate prestare servicii respectiv executia de instalatii de gaze naturale catre pers fizice si juridice.
La fiecare incasare s-a emis factura si chitanta ,desi firma are casa de marcat.
intrucat vinde si centrale termice.
Este corect?!
Daca ar trebui sa emit bon fiscal ce ar trebui sa contina acesta,ptr ptr ca initial se face contact si avans iar apoi se plateste diferenta.
La emiterea chitantei se evidentiaza din softul de facturare ca TVA se plateste la incasare.
va multumesc
Este corect, dar trebuie sa marcati si in casa de marcat sumele incasate. in contabilitate se evidentiaza avansul separat.
bonul fiscal va contine informatiile legate de produsul vandut sau serviciul prestat.
factura de avans va avea bon fiscal cu avans si mentiunea "incasat cu bf nr...", iar factura finala va avea rubrica produs/serviciu la valoare intreaga si rubrica avans cu valoare - .
Daca se incaseaza tot cu bon fiscal atunci veti mentiona pe factura "incasat cu bf nr...."
Cred ca este corect cum ati procedat.
Conform art.2 lit.l din oug 28/1999 nu este necesar folosirea casei de marcat pentru serviciile prestate de dvs.
Pentru vanzarea de centrale termice catre persosanele fizice v-as recomanda sa folositi casa de marcat. (art.1 din OUG 28/1999).