avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Emitere de chitante
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Emitere de chitante

sc are ca obiect de activitate prestare servicii respectiv executia de instalatii de gaze naturale catre pers fizice si juridice.
La fiecare incasare s-a emis factura si chitanta ,desi firma are casa de marcat.
intrucat vinde si centrale termice.
Este corect?!
Daca ar trebui sa emit bon fiscal ce ar trebui sa contina acesta,ptr ptr ca initial se face contact si avans iar apoi se plateste diferenta.
La emiterea chitantei se evidentiaza din softul de facturare ca TVA se plateste la incasare.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 14:37, 31 Martie 2014
Este corect, dar trebuie sa marcati si in casa de marcat sumele incasate. in contabilitate se evidentiaza avansul separat.
bonul fiscal va contine informatiile legate de produsul vandut sau serviciul prestat.
factura de avans va avea bon fiscal cu avans si mentiunea "incasat cu bf nr...", iar factura finala va avea rubrica produs/serviciu la valoare intreaga si rubrica avans cu valoare - .
Daca se incaseaza tot cu bon fiscal atunci veti mentiona pe factura "incasat cu bf nr...."
Cred ca este corect cum ati procedat.
Conform art.2 lit.l din oug 28/1999 nu este necesar folosirea casei de marcat pentru serviciile prestate de dvs.
Pentru vanzarea de centrale termice catre persosanele fizice v-as recomanda sa folositi casa de marcat. (art.1 din OUG 28/1999).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum inregistrez in casa de marcat plata avansului si ratelor? Maria2014 Maria2014 Vine clientul, comanda lenjerie de pat, plateste avans, nu am voie sa tai chitanta? Emit factura acum sau cand ridica produsul? (vezi toată discuția)
Pret transport pe bon fiscal? gogutza gogutza Am un magazin online si livrez catre persoane fizice cu firma de curierat. Le emit factura fiscala pe care sunt produsele (fiecare produs cu denumire) si ... (vezi toată discuția)
Documente de plata manuh manuh Este corect atunci cand un agent comercial emite factura cu bon fiscal catre client persoana juridica? Bonul fiscal este specificat in legislatia noastra ca ... (vezi toată discuția)