Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariala
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariala

Buna ziua!

Am urmatoarea situatie: am un credit in derulare, girat de catre doua persoane (una decedata, una in viata). Creditul va avea in curand restanta mai mare de 90 de zile, conform politicii bancii se vor deschide dosare de executie in vederea popririi salariale.
Pe salariul curent exista deja din trecut o poprire de 1/3 din venitul net.
Intrebarile mele sunt:
- care este valoarea maxima care mi se poate popri din salariu?
- in cazul girantului decedat, cum se procedeaza, din punct de vedere al popririi din cauza creditului meu?
- cum se vor realiza popririile, atat mie, cat si girantilor? valoarea ratei lunare + dobanzi + penalizari se impart la 3 sau altfel? Altfel insemnand si varianta ca eu si cei doi giranti sa achitam integral, lunar, intreaga valoare (practic banca, incasand de 3 ori)? Exista norme legale in acest sens sau tine de politica bancii?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
faptul ca aveti un credit care depaseste 90 zile peste scadenta nu duce automat la executarea dvs silita. depinde de banca si de dispozitia dvs de a achita din restante.
- valoarea maxima a retinerilor din venituri nu va depasi 1/2 din acestea
- girantul decedat nu poate fi executat silit. eventual mostenitorii sai in masura in care au acceptat succesiunea. in orice caz vor putea fi urmarite bunurile girantului
- in primul rand se va incerca recuperaea creantei de la dvs, din veniturile dvs. in masura in care nu sunt indestulatoare se vor urmari bunurile / se vor popri veniturile girantilor
Va poate popri pana la 1/2 din salariu.
Girantului decedat nu mai are pe ce sa-i puna poprire.
Fiecare raspundeti in solidar, poprirea inceteaza cand se recupereaza toata suma, nu conteaza cine dintre dvs plateste si cat.
Multumesc pentru raspunsuri!

@laura-jurist
Referitor la:
- girantul decedat nu poate fi executat silit. eventual mostenitorii sai in masura in care au acceptat succesiunea. in orice caz vor putea fi urmarite bunurile girantului
- in primul rand se va incerca recuperaea creantei de la dvs, din veniturile dvs. in masura in care nu sunt indestulatoare se vor urmari bunurile / se vor popri veniturile girantilor

Bunurile se vor retine chiar daca nu exista gir pentru acestea?
Cum se dovedeste faptul ca eu sau girantii avem bunuri de poprit?

Mai am o intrebare, va rog:
Ce se intampla in cazul in care girantul care mai este in viata nu are venituri?
Daca nu are venituri, i se pot executa bunurile.