Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Datorii Fisc si amenda administrativa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Datorii Fisc si amenda administrativa

Buna ziua,

Am primit de curand o amenda administrativa in valoare de 1000 ron si din cate imi amintesc si sper sa nu gresesc mai am o valoare de 3000 ron datorii fisc constand in amenzi de circulatie .

Doresc sa platesc si amenda si toate datoriile la fisc esalonat cu aproximativ 200 ron poate 300 ron pe luna.
Cum pot proceda si intrebarea principala pot face asa?

Daca mi se vireaza salariul intr-un cont bancar mi se poate pune poprire pe tot salariul sau pe o anumita suma? Vreau sa stiu la ce sa ma astept in contextul in care urmeaza sa primesc primul salariu in urmatoarele zile.
Multumesc.
Voi fi plecat din oras si probabil voi putea sa iau iau legatura cu cei de la fisc urmatoarea saptamana,sper sa nu se opreasca tot salariul pana atunci.
lavin12, utilizator
Finantele locale ca sa isi recupereze creantele trimit poprire in toate locurile: la firma unde sunteti angajat, la bancile unde aveti conturi deschise etc.

Corect este ca in momentul in care angajatorul va retine pana la 1/3 din salariu iar restul il depune pe card sa atentioneze banca asupra acestui lucru si daca e o poprire si acolo sa nu va mai retina nimic.

Daca aveti alti bani in banca decat salariul, va puteti astepta sa vi-i ia pe toti, pana se stinge datoria.
Am doar salariul in cont bancar. Pot cere esalonarea? Iar din salariul mi se poate oprii doar 1/3 sau tot? Multumesc
Din salariu se retine 1/3.