avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit la o firma ce nu a deschis ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit la o firma ce nu a deschis activitatea

Buna ziua. In 2008 parinti mei au infiintat o firma, au venit vremuri mai grele si acestia au plecat in afara tarii fara deschide activitatea pe aceasta firma.
Din anul 2010 am inceput sa primesc acasa impozit pe profit pentru aceasta firma conform urmatoarei liste.
DEC. IMP. nr. xxxx2 din data 10/11/2010 - 550
DEC. IMP. nr. xxxx3 din data 10/11/2010 - 550 Lei
DEC. IMP. nr. xxx6 din data 11/04/2011- 550 Lei
DEC. IMP. nr. xxx6 din data 11/04/2011 - 550 Lei
(mentionez ca ultimele doua au acelasi nr.)
Acestea fiind neplatite sau acumulat si sanctiuni comformu urmatoarei liste
PVC. nr. xxxxx9 din data 26/11/2010 - 1000 Lei
PVC. nr. xxxxx0 din data 02/02/2011 - 100 Lei
PVC. nr. xxxxx2 din data 05/09/2011 - 1000 Lei
Dupa 2011 nu mai apar pe aceste liste nimic dar tot primesc aceste hartii ajunganduse la un total de 4300 Lei pe care nu intaleg dece ar trebui platiti intruncat firma nu are activitate.
Intrebarile mele sunt:
Pe ce profit este acel impozit daca firma NU si-a deschis activitatea?
Trebuie acest impozit platit sau se poate solutiona si altfel?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 18:26, 1 Aprilie 2014
Buna ziua!
In perioada aceea se platea impozitul minim (forfetar) in functie de venituri.
Chiar si societatile care nu aveau activitate si nu erau inregistrate la ONRC ca fiind suspendate, erau obligate la plata acestui impozit. - art.18 din CF pe 2009, care a fost abrogat prin OUG 87/2010.
Ultima modificare: Marți, 1 Aprilie 2014
Elis Ismail, Contabil
Firma in cauza a fost infiintata in 2008 daca impozitul este cel forfetar nu ar fi trebuit sa se aplice si pe 2009?
Impozitul minim s-a aplicat incepand cu data de 1 mai 2009.
Ce va calculat anaf-ul este problema lor si trebuie sa o lamuriti cu ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regularizare impozit forfetar la microintreprinderi ThomasT6 ThomasT6 Buna ziua! Am urmatoarea situatie: la dec 2008 CA era in a doua grila de imp cu impozit anual minim de 4300lei la dec 2009 CA este in prima grila de imp ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri impozit forfetar ramiha ramiha Buna ziua, Doresc sa infiintez un SRL si am o nelamurire in privinta impozitului pe care il voi plati:: Firma va fi microintreprindere, platind impozit ... (vezi toată discuția)
Nedepunere declaratii NELA FURTUNA NELA FURTUNA am infiintat o soc. in dec.2008. Nu am avut activitate si pana la momentul intrarii forfetarului am depus declaratiile pe 0. In primul trim. de forfetar, ... (vezi toată discuția)