Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Posesie de marijuana
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Posesie de marijuana

Buna ziua! Zilele trecute,un prieten de-al meu a fost prins cu marijuana asupra lui;cantitatea este foatre mica,cel mult 0.3 grame si acum ar urma sa fie pus sub acuzare pentru posesie de substante interzise.El a declarat ca substanta respectiva nu este al lui ci a unor "prieteni" care i-au dat-o lui s-o tina dupa ce au fumat si au uitat de ea.
Intrebarile mele ar fi:1.Care este cantitatea minima de marijuana pentru care poti fi acuzat de posesie? Sunt indeajuns 0.3 grame pentru a fi acuzat?
2.Daca poate fi acuzat care ar fi pedeapsa? Si ce poate face pentru a scapa doar cu avertisment sau cu amenda.
Tin sa spun ca el nu a mai avut pana acum nici un fel de problema cu legea,a fost doar o tampenie sa-i spun asa;este tanar,are toata viata inainte,iar daca ar fi inchis,l-ar nenoroci.Ar avea aceasta vre-o relevanta?

1.Nu exista cantitate minima. Este suficienta si o cantitate mai mica de 0,3 grame.

2.Va fi cercetat pentru:

Legea nr.143/2000:
Art. 4
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri de risc pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

Cel mai bun lucru pentru el ar fi sa mearga pe recunoasterea vinovatiei. Consultati un avocat.