Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce fel de impozit trebuie platit?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce fel de impozit trebuie platit?

In cazul unui PFA, cu obiect de activitate "Intermedieri in comertul cu produse diverse" (cod CAEN 4619) ce fel de impozit pe venit trebuie platit? Multumesc.
16 %, de regula, dar este posibil sa platiti si impozit pe norme de venit stabilite prin hotarare administratiei finantelor publice
Vezi OMEF 1847/22.12.2003 - NOMENCLATORUL activităţilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care îşi desfăşoară activitatea individual