Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietate Apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietate Apartament

Buna ziua, detin 90% dintr-un apartament iar fiul meu 10%.

Pot vinde procentele mele prin contract vanzare cumparare nepotului meu ?
Trebuie acordul fiului pentru a vinde procentele mele ?
Exista si alta posibilitate sa-i las nepotului procentele ex: donatie ?

Multumesc anticipat.
Sunteti in indiviziune?
Ca sa vindeti sau sa donati trebuie sa iesiti din indiviziune.

Trebuie facut cadastrul in care sa se identifice limitele "procentelor".

Nu imi dau seama cum se va imparti apartamentul in conditiile detinerii procentelor mentionate, 10% din suprafata apartamentului. :hm:

Ii trasati cu vopsea pe unde sa circule? ;)

Chiar daca veti reusi sa vindeti sau dona nepotului cum credeti ca se va intelege cu fiul dvs.?
Nu prea inteleg eu ce este indiviziune. Fara ea nu se poate vinde ? Sau cum se procedeaza in aceasta situatie ?
Cititi mai jos ce inseamna iesirea din indiviziune
[ link extern ]

Concret trebuie sa fac iesirea din indiviziune ii platesc lui partea si vand sau cum ?