Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare auto cu motor schimbat si neomologat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare auto cu motor schimbat si neomologat

Buna. In urma cu 2 an am cumparat un autoturism vw jetta an 1987 de la un intermediar. Precizez ca individul care mi-a vandut masina, a cumparat-o la randul lui de la proprietar si intre timp a schimbat mtorul din benzina in diesel. Nu am verificat actele, deoarece il cunosteam pe individ, care este si mecanic auto. Mi-am dat seama ca am luat teapa, insa am circulat cu masina cat timp avea ITP-ul valabil. In acest timp , respectiv 2 ani am achitat proprietarului de drept ipozitul aferent. In anul 2013 am vandut masina unei persoane insa pentru piese de schimb si am anuntat proprietarul de drept despre acest fapt si totodata i-am dat detalii cu privire la noul cumparator ( nume, prenume, adresa, si un telefon). Problema a aparut anul acesta in luna februarie cand m-a sunat fiul proprietarului, care este avocat, si care mi-a solicitat sa-i achit impozitul pe anul in curs. I-am spus acestuia ca am vandut masina si ca l-am anuntat pe tatal sau cu privire la acest fapt. Avocatul a inceput sa ma ameninte ca daca nu o sa-i dau banii pe impozit o sa regret. Intrebarea mea este, ce poate sa-mi faca, ma poate actiona in judecata? va multumesc
In 2013 ati vandut bunul auto cu forme legale ?