Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plati valuta catre persoane fizice din Elvetia ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plati valuta catre persoane fizice din Elvetia (NON-UE)

Buna ziua,

Ce obligatii fiscale are o persoana juridica romana (platitoare de TVA) pentru a plati (in valuta), din contul bancar, o achizitie (autoturism second) de la o persoana fizica din Elvetia, in baza unui contract de vanzare-cumparare?
Se poate face direct plata in valuta (din contul persoanei juridice romane in cel al persoanei fizice din Elvetia), sau trebuie indeplinite mai intai anumite formalitati fiscale?
Plata se poate face si dintr-un cont bancar in lei, in unul in valuta (se poate face automat conversia)?

Multumesc!
Da se poate face plata direct. Dovada este contractul si formalitatile ulterioare.
Plata se poate face si din contul de lei , banca face trasnformarea automat ( la cursul lor ... care este mult mai prost decat daca ati face dvs conversia)