avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Mansardare neautorizata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Mansardare neautorizata

Am cumparat o cladire cu mansarda dar nu a fost intabulata de fostii proprietari acum este sediu de firma si e scos la licitatie anuntand ca vand 2 camere asa cum e trecut in extras cf dar in realitate existand 4 camere. Este legal?
Cum se poate intra in legalitate fara costuri mari sau sa demolez mansarda?
Cel mai recent răspuns: AdrianaStana , utilizator 20:28, 3 Aprilie 2014
Daca modificarea nu este notata la cadastru,materializarea interesului implica costuri apreciabile respectiv c/v proiect,autorizatie de constructie,certtificat de urbanism
Este surprinzator ca in spatiul respectiv exista sediu de firma,stiut faptul ca la registrul comertului-pentru sediu solcial se solicita documente speciale
Contactati ex proprietarii pentru obtinerea de date referitoare la conditiile de legalitate executare mansarda
Au fost italieni nu-i mai gasesc.
1) Daca este scos la licitatie, banuiesc ca este o executare silita sau o lichidare de firma. Caz in care ... ce va mai intereseaza pe dvs. sa intrati acum in legalitate? Cum ati cumparat dvs. 2 camere pe hartie, 4 camere in fapt ... asa sa le ia si urmatorul ...
2) Daca va apucati de demolat (fara autorizatie) va paste amenda. Iar ca sa luati autorizatie de demolare va trebuie autorizatie de constructie ... deci ... lasati-o asa ...
3) Daca chiar vreti sa faceti un cadou potentialului cumparator/licitator, contactati un cadastrist ... domniile lor fac si desfac aceste "situatii imposibile". O sa va rezolve si pe dvs. (pentru ce, dvs. stiti).
Va multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitatea unei licitatii a unui sediu de firma cu constructie neautorizata AdrianaStana AdrianaStana Au trecut mai bine de 2 ani de cand am fost sfatuita sa declar insolventa firmei din care faceam parte. Am cumparat in 2005 un sediu cu mansarda dar nu a fost ... (vezi toată discuția)
Repararea unei parti a acoperisului blocului. Nicolae71 Nicolae71 Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu doua scari care are in total 32 de apartamente. Cu cativa ani in urma,acoperisul blocului a fost mansardat in proportie ... (vezi toată discuția)
Demolare partiala casa paianta si construire (consolidare) fara autorizatie - problema cu fiscul laviv79 laviv79 V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat o casa de paianta in Bucuresti, care a fost incendiata chiar inainte de a semna contractul de ... (vezi toată discuția)