Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Mansardare neautorizata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Mansardare neautorizata

Am cumparat o cladire cu mansarda dar nu a fost intabulata de fostii proprietari acum este sediu de firma si e scos la licitatie anuntand ca vand 2 camere asa cum e trecut in extras cf dar in realitate existand 4 camere. Este legal?
Cum se poate intra in legalitate fara costuri mari sau sa demolez mansarda?
Daca modificarea nu este notata la cadastru,materializarea interesului implica costuri apreciabile respectiv c/v proiect,autorizatie de constructie,certtificat de urbanism
Este surprinzator ca in spatiul respectiv exista sediu de firma,stiut faptul ca la registrul comertului-pentru sediu solcial se solicita documente speciale
Contactati ex proprietarii pentru obtinerea de date referitoare la conditiile de legalitate executare mansarda
Au fost italieni nu-i mai gasesc.
1) Daca este scos la licitatie, banuiesc ca este o executare silita sau o lichidare de firma. Caz in care ... ce va mai intereseaza pe dvs. sa intrati acum in legalitate? Cum ati cumparat dvs. 2 camere pe hartie, 4 camere in fapt ... asa sa le ia si urmatorul ...
2) Daca va apucati de demolat (fara autorizatie) va paste amenda. Iar ca sa luati autorizatie de demolare va trebuie autorizatie de constructie ... deci ... lasati-o asa ...
3) Daca chiar vreti sa faceti un cadou potentialului cumparator/licitator, contactati un cadastrist ... domniile lor fac si desfac aceste "situatii imposibile". O sa va rezolve si pe dvs. (pentru ce, dvs. stiti).
Va multumesc frumos.