Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Nu am mai primit pensie alimentara din 2011. Ce trebuie sa fac? Din septembrie 2011 nu a mai lucrat si de cateva luni este din nou angajat.

Va multumesc!
Sa mergeti la un executor urgent cu hotararea sa ii puna poprire pe salariu.
Cum se recupereaza banii ptr perioada neplatita? Integral sau esalonat? Salariul lui este suficient de mare incat sa-si permita sa plateasca( sofer TIR).M-am saturat sa ma umilesc cersind bani de la el. Copilul cere mancare azi, nu maine, nu poimane......asa cum ma amana el.

Va multumesc!
Din 2011 pana acum s-a strans o suma considerabila care nu poate fi retinuta dintr-un salariu. Se poate infiinta poprire pe max 1/2 din salariu.
Daca restanta depaseste 10 mii lei, puteti cere si executarea imobiliara.
In tot acest interval nu a platit NIMIC, a inceput sa-mi plateasca( la solicitarea mea) de cand are serviciu. Din cate stiu eu, "tatii" fara venit trebuie sa plateasca o suma modima de aproximativ 150 lei/luna. Cum se calculeaza ptr soferi procentul ptr pensie alim.? Ei au sporuri , iar pe contract min. pe economie.

Va multumesc!
Deocamdata are de platit pensia ce s-a stabilit deja sa plateasca, cine are interes sa modifice in jus sau in jos, trebuie sa se adreseze judecatoriei.