Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nelamuriri impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nelamuriri impozit forfetar

Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL si am o nelamurire in privinta impozitului pe care il voi plati::

Firma va fi microintreprindere, platind impozit pe venit de 3%. Cum se plateste impozitul? impozit forfetar (sa zicem 2200) + impozitul pe venitul microintreprinderilor? sau se plateste numai cel mai mare dintre cele impozitul forfetar si cel pe venit?

Va multumesc!
daca firma este infiintata pe 29 mai 2009,platesc impozit forfetar?
Firmele infiintate in 2009 nu intra sub incidenta oug 34.
Multumesc ptr raspuns.

Dar va rog sa-mi trimiteti paragraful din ordonanta unde este specificat faptul ca firmele infiintate in 2009 nu intra sub incindenta OUG 34;eu am citit paragrafe din lege,nu am gasit toata legea;
inca odata va multumesc
viorictin, utilizator
am si eu o intrebare

pentru anul 2008 eu ma inscriu la un impozit forfetar de 4300 de lei; si ar trebui sa platesc acum 717 lei dupa cate am inteles pentru lunile mai si iunie [ 4300 :12 luni = 358,33 *2 =716,66 ] insa daca impozitl meu de 16 % este de 1729 de lei , pe care il platesc

cel de 16% sau cel forfetar...am inteles din lege ca cel de 16 % adica 1729 lei si nu 717 lei...asa-i sau nu?

multumesc
Societatile comerciale NOU-INFIINTATE nu platesc impozitul FORFETAR in primul an de functionare.

Impozitul forfetar este de fapt IMPOZIT MINIM OBLIGATORIU.

Legea spune asa: Societatile comerciale platesc impozit pe profit sau pe venit DAR NU MAI PUTIN DECIT impozitul forfetar.

Deci nu platesti concomitent si una si alta.

Impozitul minim (forfetar) este un PRAG MINIM de impozit.

Alberto Kurtyan