avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nelamuriri impozit forfetar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nelamuriri impozit forfetar

Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL si am o nelamurire in privinta impozitului pe care il voi plati::

Firma va fi microintreprindere, platind impozit pe venit de 3%. Cum se plateste impozitul? impozit forfetar (sa zicem 2200) + impozitul pe venitul microintreprinderilor? sau se plateste numai cel mai mare dintre cele impozitul forfetar si cel pe venit?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 09:59, 19 Iulie 2009
daca firma este infiintata pe 29 mai 2009,platesc impozit forfetar?
Firmele infiintate in 2009 nu intra sub incidenta oug 34.
Multumesc ptr raspuns.

Dar va rog sa-mi trimiteti paragraful din ordonanta unde este specificat faptul ca firmele infiintate in 2009 nu intra sub incindenta OUG 34;eu am citit paragrafe din lege,nu am gasit toata legea;
inca odata va multumesc
Ultima modificare: Luni, 15 Iunie 2009
viorictin, utilizator
am si eu o intrebare

pentru anul 2008 eu ma inscriu la un impozit forfetar de 4300 de lei; si ar trebui sa platesc acum 717 lei dupa cate am inteles pentru lunile mai si iunie [ 4300 :12 luni = 358,33 *2 =716,66 ] insa daca impozitl meu de 16 % este de 1729 de lei , pe care il platesc

cel de 16% sau cel forfetar...am inteles din lege ca cel de 16 % adica 1729 lei si nu 717 lei...asa-i sau nu?

multumesc
Societatile comerciale NOU-INFIINTATE nu platesc impozitul FORFETAR in primul an de functionare.

Impozitul forfetar este de fapt IMPOZIT MINIM OBLIGATORIU.

Legea spune asa: Societatile comerciale platesc impozit pe profit sau pe venit DAR NU MAI PUTIN DECIT impozitul forfetar.

Deci nu platesti concomitent si una si alta.

Impozitul minim (forfetar) este un PRAG MINIM de impozit.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata impozitului forfetar viogeo viogeo Pentru un SRL cu asociat unic pentru care s-a depus cererea de suspendare a activitatii la data de 05.05.2009 la ONRC, si s-a obtinut regim derogatoriu de la ... (vezi toată discuția)
Impozit anticipat srl 2010 Emanuel Raru Emanuel Raru Buna ziua, In decursul anului 2009, am platit pentru SRL-ul detinut un impozit forfetar corespunzator celei de-a doua transe 52.001->215.000 adica 4300 ... (vezi toată discuția)
Impozit venit & profit - modificarile ContSters60781 ContSters60781 2 intrebari as avea in legatura cu ultimele schimbari; nu sunt sigura ca am inteles bine. E vorba de 2 legi diferite, nu ? Eu am doua situatii: 1. In cazul ... (vezi toată discuția)