Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit casa

Buna ziua!sotul meu are un apartament pe numele lui,(in Bucuresti)eu doresc sa-mi cumpar o casa in orasul Pantelimon ,voi plati impozit ca pentru o a doua casa ?Multumesc!
Daca imobilul din Pantelimon il cumparati Dvs. in timpul casatoriei, acesta devine bun comun (pana la proba contrarie). Important este daca imobilul din Bucuresti este proprietate comuna a ambilor soti sau doar proprietatea sotului, precum si modul de dobandire al acestuia.

Cu privire la acelasi subiect, daca unul din soti are in proprietate un apartament anterior casatoriei si apoi se cumpara un apartament in timpul casatoriei care devine domiciliul stabil al sotilor, va plati impozitul majorat pentru apartamentul dinaintea casatoriei?