Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar grad 3 are drept la somaj ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar grad 3 are drept la somaj ?

vechime in munca de 25 ani , de 5 ani este pensionat de invaliditate grad 2 iar acum 2 luni la revizuirea anuala i s-a schimbat gradul din 2 in 3 cu drept de munca 4 ore. Nu gaseste de lucru va intreb se poate inscrie la somaj si daca da ce ajutor de somaj primeste avand in vedere ca are doar 4 ore drept de munca si in ultimele 12 luni nu a realizat venituri decat din pensia de boala.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 18.
(1) În sistemul asigurãrilor pentru şomaj sunt asigurate, în condiţiile prezentei legi, persoanele fizice, denumite în continuare asiguraţi.

(2) Asiguraţii pot fi:
a) cetãţenii români care sunt încadraţi în muncã sau realizeazã venituri în România, în condiţiile legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari;

2. Asadar pe perioada cat beneficiaza de pensie de invaliditate nu poate beneficia de indemnizate de somaj.